
WYCIECZKA - KLASA 5 A
Dnia 22 września 2022 roku klasa Va naszej szkoły udała się na pierwszą dwudniową wycieczkę. Program był bardzo atrakcyjny, ponieważ tuż po przyjeździe do pięknego Krakowa zwiedzaliśmy Plac Jana Matejki z Akademią Sztuk Pięknych oraz pomniki i ważne miejsca w dzielnicy Kleparz, a potem Barbakan, Bramę Floriańską , Rynek z Sukiennicami i Ratuszem, następnie, by poczuć historyczny powiew czasu ruszyliśmy na spacer w kierunku Zamku Królewskiego na Wawelu. Tam głębiej poznawaliśmy fakty historyczne, postaci i ciekawostki dotyczące Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława, a potem podziwialiśmy piękny Dzwon Zygmunta, który od 1521 roku wciąż nam towarzyszy, a jego serce bije podczas najważniejszych polskich uroczystości. Następnie udaliśmy się do komnat królewskich, by podziwiać przepiękne strojne sale, arrasy, które zostały wykonane w Brukseli dla króla Zygmunta II Augusta w latach 1550-1560.(Obecnie możemy podziwiać 138 sztuk, które wymiennie pokazywane są na Wawelu.)
Kolejny punkt programu to niezwykle atrakcyjne, a zarazem piękne Muzeum Książąt Czartoryskich, w którym oglądaliśmy najcenniejszą w Polsce kolekcję sztuki i arcydzieła światowego malarstwa jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. To także zbiór pamiątek prezentujących historię Polski. Po całodniowym zwiedzaniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Dnia 23 września ruszyliśmy w dalszą podróż do Wieliczki, by tam obejrzeć jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do dziś. Zwiedziliśmy całą trasę turystyczną, by poczuć atmosferę z przeszłości, kiedy to podczas zaborów wizyta w Kopalni Soli „Wieliczka” uchodziła za patriotyczny obowiązek. Gośćmi byli tam Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Bolesław Prus, Józef Piłsudski, czy Karol Wojtyła. Po długim podziemnym spacerze wyszliśmy na powierzchnię, by chwytać ostatnie ciepłe promyki słońca przy Tężniach Solankowych „Wieliczka”.
Na zakończenie naszego pobytu w mieście świętych udaliśmy się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, by podziwiać przepiękne miejsce kultu. W końcu wyruszyliśmy w drogę powrotną, oczywiście z „przystankiem na Macdonalda”. Było SUPER!