
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy 13 kwietnia 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katynia, Charkowa i Miednoje. Prawda o tej zbrodni była ukrywana przez ponad pół wieku, dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Ówczesny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Polski pierwsze dokumenty archiwalne dotyczące wymordowania Polaków.
W 2000 roku w 60 rocznicę zbrodni katyńskiej w Charkowie, Katyniu i Miednoje otwarto polskie cmentarze. Obchody 70 rocznicy w roku 2010 zostały tragicznie przerwane. 10 kwietnia samolot rządowy z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy pasażerowie wraz z załogą (96 osób) zginęli na miejscu, a uroczystość odwołano. Każdego roku w miesiącu kwietniu wspominamy te tragiczne i bolesne dla nas wydarzenia.
Opracowała : Barbara Ciołczyk-Wlazło