AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny we Wsoli
SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ. " W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli powołano Inspektora Ochrony Danych: Małgorzata Krajewska kontakt email: inspektor@cbi24.pl"

Archiwum - Aktualności

18 maja 2017 08:39

NIEZWYKŁE OBCHODY NA CZEŚĆ NIEZWYKŁEGO PATRONA

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły w ZSP we Wsoli przyjęły zupełnie inną formę niż zazwyczaj. Po pierwsze zostaliśmy zaproszeni przez Muzeum Gombrowicza
na jego teren, a po drugie przygotowaliśmy na tę okazję piknik, ze względu na atrakcyjność miesiąca maja. Za całe zamieszanie odpowiedzialne były trzy panie: Mirosława Kalinowska Wioletta Nastula i Teresa Rybska, które organizowały imprezę i czuwały nad całością, Justyna Dryja – prowadząca, Jerzy Faliński – przygotowujący oprawę muzyczną i nagłośnienie, Andrzej Molenda – operator kamery, Paweł Kutkiewicz – fotograf oraz cała rzesza innych ludzi wspomagających organizatorów.

            Przede wszystkim zachęciłyśmy uczniów i nauczycieli, aby wczuwając się w styl lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego stulecia, a więc lat młodości Witolda Gombrowicza, dostosowali swoje kreacje do tego okresu. Na nasz apel odpowiedziano z nawiązką: wśród młodszych i starszych królowały na ramionach boa z piór, lisy, wykwintne etole, a na głowach pojawiły się różnorakie kapelusze z epoki. Suknie aż trudno opisać, takie były wyjątkowe. Dziękujemy wychowawcom za inspirowanie klas.

            Kolorowy tłum, który zapełnił zabytkowy park przed muzeum mógł uczestniczyć w imprezie w dwóch turach: świętowanie najmłodszych (kl. 0-III) trwało od godziny 9.00 do 10.30, a uczniów starszych (IV-VI PSP i I - III PG) od 11.00 do 13.30.

Młodsi uczniowie brali udział w finale warcabów, oglądali wystawę w muzeum, robili sobie pamiątkowe zdjęcia klasowe w ramach punktu programu noszącego nazwę „Zatrzymaj chwilę” (tak, jak w programie telewizyjnym) i smakowali kiełbaski z grilla, odpoczywając w zaimprowizowanych kawiarenkach „Zodiak”, „Ziemiańska”, Rex”, a więc kawiarenkach, których nazwy są znane z biografii Witolda Gombrowicza. W finale warcabów miejsce I wywalczył Piotr Jabłoński z klasy IIa – podopieczny Beaty Dębskiej, a II miejsce zdobyła Joanna Markiewicz z kl. IIIa , której opiekunką jest Elżbieta Kokoszczyk.

Starsi uczniowie rozpoczęli obchody Dnia Patrona powitaniem gości i oglądaniem przedstawienia przygotowanego przez p. Mirosławę Kalinowską, a zatytułowanego „Ja, Witold Gombrowicz”, w którym Gombrowicza w bardzo dojrzałym wieku grał sam pan dyrektor Paweł Stępnikowski, a młodego Witolda nasz szkolny mistrz aktorstwa Kacper Klocek. W role pozostałych postaci wcielili się: Wojciech Kociński, Wiktoria Wieczorek, Ewa Kobza, Kacper Ziółek, Sebastian Młynarski, Julia Gryz, Robert Siurnik, Damian Pysiak, Aleksandra Gierasińska, Karolina Bączkowska, Sandra Warzyńska, Zuzanna Nowak, Robert Mirzojanc, Karol Nowocień, Mikołaj Kornafel, Karolina Płowiec. Starszy Gombrowicz prowadził rozrachunek z własnym życiem i pisarstwem, a młodszy natarczywie wchodził mu w słowo, dodając zabawne szczegóły. Córy i synowie ziemian z okolicznych dworów plotkowali na temat młodego Witolda, zainteresowując widzów anegdotami, pochodzącymi z książki „Jaśnie Panicz” autorstwa Joanny Siedleckiej. Wszystkim aktorom serdeczne dzięki za trud i emocje, jakich nam dostarczyli.

Później nasi nastolatkowie zwiedzali wystawę, zaglądali do kawiarenek, konsumowali kiełbaski i zupę, jako że pora była już obiadowa.

Bardzo ważnym punktem programu był finał Gminnego Konkursu Wiedzy o Witoldzie Gombrowiczu i Jego Związkach ze Wsolą i Okolicą, który został przeprowadzony pod zabytkowym dębem. W finale brało udział czternaścioro uczniów z siedmiu gminnych szkół podstawowych i ośmioro z dwóch szkół gimnazjalnych. Każdy finalista miał regulaminowe trzy szanse (trzymał trzy baloniki, które z impetem przekuwały asystentki, gdy je stracił), a odpowiedź musiał rozpocząć w przeciągu dziesięciu sekund. Wszyscy finaliści byli dobrze przygotowani, ale oczywiście brylowali reprezentanci ZSP we Wsoli, którzy tematykę gombrowiczowską mają już we krwi, a poza tym spędzili wiele godzin na przyswajaniu sobie dat, wydarzeń i postaci, żeby, jak mówili, „nie dać ciała”.

W kategorii I - uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej – wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce - Małgorzata Guzińska (PSP we Wsoli)
II miejsce - Kamil Gomuła (PSP we Wsoli)
III miejsce - Klaudia Tatar (PSP w Ludwikowie)

W kategorii II – uczniowie klas I-III gimnazjum – wszystkie trzy miejsca na podium należały do reprezentantów PG we Wsoli:

I miejsce - Katarzyna Guzińska
II miejsce – Klaudia Potera
III miejsce – Aleksandra Jędrusik

Dziękujemy nauczycielom przygotowującym młodzież i gratulujemy osiągnięć podopiecznych pani Dorocie Molendzie- Mokosie z PSP w Ludwikowie, Annie Skrzyneckiej z PG we Wsoli i Mirosławie Kalinowskiej z PSP we Wsoli.

Szczególne wyrazy wdzięczności należą się pani Iwonie Kacy oraz Danucie Grzyb, które z ogromnym poświeceniem obsługiwały grill, dbając o to, by wszyscy na czas dostali swoje kiełbaski oraz p. Grzegorzowi Nowakowi i pracownikom „Kratek” za przewiezienie stolików, ławek, krzeseł.

Według opinii różnych osób impreza należała do udanych. Głośno o niej było w „Radiu Plus”, opisana została na stronie internetowej radia „radioplus.com. pl”, fragmenty można również oglądać w telewizji Jedlińsk.

My też mamy swoje zdjęcia i filmiki. Miłego oglądania.

Przeczytano: 2215 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 2017

Filmy: