Tutaj powinien być opis

ŚWIĘTO DRZEWA - 10 PAŹDZIERNIKA - PO RAZ PIERWSZY W ZS-P WE WSOLI

     Obchody Święta Drzewa w ZS-P we Wsoli przybrały charakter informacyjny w ramach lekcji geografii oraz jako zadanie dodatkowe realizowane przez uczniów klas siódmych. Chętni uczniowie udali się w teren, aby w najbliższej okolicy odszukać, rozpoznać  i sfotografować duże drzewo oraz jego liście, a następnie przesłać w formie elektronicznej wraz z opisem nauczycielowi geografii. Zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu i włączenia się w zgadywankę: „Jakie to drzewo?”

     Święto Drzewa ma stary rodowód. Jego początki to 1872 rok, kiedy znawca i miłośnik przyrody - sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by wyznaczonego dnia, kto może, posadził drzewo. Inicjatywa sadzenia drzew szybko przyjęła się i przerosła w tradycję. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych święto jest obchodzone we wszystkich  krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.

    Święto Drzewa ma nam przypomnieć jak wiele zawdzięczamy tym wspaniałym roślinom, zachęcać do podejmowania inicjatyw na rzecz troski i dbałości o całe lasy, ale też pojedyncze drzewa oraz ma służyć szerzeniu edukacji na ten temat.

    Na Ziemi drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale w ramach rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. To od każdego z nas po trochu zależy czy za kilkadziesiąt lat drzewa będą nas otaczać, czy będą obecne tylko na zdjęciach.

   Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie są ogromne. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania. Drzewa pełnią ważną funkcję regulacyjną. Pobierają dwutlenek węgla z atmosfery w procesie fotosyntezy, produkując w zamian tlen. Drzewa o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają  tyle tlenu, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat. Zapobiegają erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę, co zmniejsza zjawisko antropogenicznego „podgrzewania” miast. Regulują okoliczną gospodarkę wodną, co ma znaczenie zwłaszcza dla zabudowanych terenów, narażonych na podtopienia. Podczas ulewy, pełne liści rozłożyste korony zmniejszają gwałtowny spływ wody na powierzchnię, a korzenie odparowują jej nadmiar, osuszając glebę. Drzewa to naturalne klimatyzatory i nawilżacze powietrza. Dzięki transpiracji nawilżają powietrze – jeden solidny okaz działa jak 5 klimatyzatorów w upalne dni. W zimie, z kolei, spowalniają wiatry i ograniczają wychłodzenie budynków. Drzewa ograniczają hałas, obniżają stres, wspomagają wypoczynek, mogą być źródłem olejków eterycznych – naturalnej inhalacji, a ich liście, kora, kwiaty czy nasiona mają znaczenie lecznicze. Dostarczają także pożywienia.

    Każde zdrowe drzewo to przede wszystkim wspólne dobro, które towarzyszy co najmniej kilku pokoleniom, stając się obiektem wspomnień i ważnym czynnikiem budowania tożsamości lokalnej. Każdy znajdzie w pamięci takie drzewo, na które wspinał się w dzieciństwie, oglądał przez okno babci, słyszał o nim opowieści, zbierał pod nim kasztany czy samodzielnie je posadził. Dostajemy od nich tyle dobrodziejstw, że w Święto Drzewa, warto włączyć się w jego obchody i z wdzięcznością przyjrzeć się drzewom wokół nas.

 

Podejmij wyzwanie:

    •    Dołącz do obchodów i posadź sadzonkę drzewa. Zainspiruj kogoś z rodziny czy przyjaciół, żeby zrobili to samo.

    •    Wybierz się na spacer do parku czy lasu. Spróbuj rozpoznać rosnące tam gatunki drzewa. Przyjrzyj się dokładnie korze pnia oglądanych okazów. Spróbuj zbadać i zapamiętać, jaka jest w dotyku. Zwróć uwagę na znalezione liście – ich budowa i wykończenie brzegów pomaga ustalić gatunek, do którego przynależą.

    •    Statystycznie w ciągu życia człowiek zużywa około 60 drzew i ta liczba nieustannie rośnie. Dwustronne drukowanie czy zapisywanie kartki papieru pomoże ci to ograniczyć we własnym zakresie.

    •    Rezygnuj z papierowych torebek – wydają się bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż plastikowe, ale ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną płócienną torbę.

 

Drzewa zachwycają i inspirują. Nic dziwnego, że znalazły  miejsce w literaturze, sztuce, filozofii.

Oto kilka cytatów, których przewodnim motywem jest drzewo:

„Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa” /Wacław Potocki/

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… a od nas szacunku” /Łukasz Borowicz/

„Drzewa wznoszą się za oknem ku górze niczym pełne tęsknoty wołanie niemej ziemi” /Rabindranath Tagore/

„Drzewo nie smagane wichrem rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe”  /Seneka Młodszy/

„Drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek też” /Andrzej Majewski/

 

Na koniec – zgadywanka „Jakie to drzewo?”: spróbujcie rozpoznać drzewa przedstawione na zdjęciach, które wykonali i nadesłali  uczniowie klas siódmych. Kolejno prezentujemy zdjęcia: drzewo i jego liść. Powodzenia.

Jeśli chcecie sprawdzić czy nie pomyliliście się, podaję nazwy zgodnie z numerami zdjęć:

1 dąb, 3 brzoza, 5 klon, 7 lipa, 9 kasztanowiec, 11 wierzba, 13 orzech woski, 15 grusza, 17 świerk.

  • SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE SZKOŁY. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli został powołany Inspektor Ochrony Danych Osobowych Joanna Marczuk. Dane do kontaktu Joanna.Marczuk.@cbi24.pl