Aktualności

25 września 2019 14:47 | Aktualności

KLASOWE WĘDRÓWKI PO REGIONIE ŚWIĘTOKRZYSKIM

     24 września 2019 r. uczniowie klasy 5b pod opieką p. Beaty Krzesickiej i p. Eweliny Kowalczyk poznawali wybrane miejsca Regionu Świętokrzyskiego. Wyprawę rozpoczęli od Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk,  przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Tu można dowiedzieć się, np.: skąd bierze się ropa naftowa, dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem? To miejsce, w którym młodzi badacze mogli: siłą ludzkich mięśni uruchomić potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót, nawiązujący formą do kombajnu górniczego, pokonać grawitację i przepompować wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, zbudować zaporę z kolorowych klocków, wygenerować silny wiatr, aby wywołać sztorm, po prostu bawić się nauką! Uczestniczyli także w warsztatach naukowych HEUREKA! – CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE!”, które pomogły zrozumieć: w jaki sposób zwykła kąpiel w wannie może prowadzić do naukowych odkryć, dlaczego mały kamyczek opada na dno, a ogromny statek unosi się na powierzchni wody oraz jak Archimedes rozwiązał zagadkę Kartezjusza.

     Następnym punktem na trasie wycieczki była Jaskinia Raj, jedna z najpiękniejszych jaskiń wapiennych w Polsce. Choć niewielka, może poszczycić się niespotykanym  nagromadzeniem na małej powierzchni przeróżnych form naciekowych, które utworzył wytrącający się z kapiącej wody kalcyt. Są tu różnej wielkości, kształtu i koloru: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kolumny, draperie, kaskady, misy i perły jaskiniowe. Uczniowie poznali najważniejsze fakty dotyczące powstania i odkrycia jaskini oraz procesów nadal w niej zachodzących. Wędrówka podziemnymi korytarzami przeniosła podróżników w bajkowy, tajemniczy świat. Kształty form naciekowych pobudziły wyobraźnię do odszukiwania  w nich zarysów różnych postaci i przedmiotów.

     Kolejne niezwykłe miejsce w Regionie Świętokrzyskim to królewski zamek w Chęcinach. Po krótkiej wspinaczce z parkingu i krętych schodach na zamku, uczestnicy wycieczki mogli podziwiać nieco zamglone krajobrazy górzystych terenów, które widoczne były ze szczytu  baszty.  Wędrowali po zachowanych częściach dolnego i górnego zamku, otoczonych bardzo grubymi murami. Ogromną atrakcją okazały się różne akcesoria nawiązujące do przeszłych epok – zbroje rycerskie, miecze i łuki, codzienne sprzęty, a także zamkowe „koło fortuny”. Uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach z historii zamku, ale także poznali związane z nim legendy. Oglądali również  pokaz tańców średniowiecznych. Z zamku grupa udała się malowniczymi schodami po zboczu góry do Chęcin, położonych u podnóża zamku, aby posilić się obiadem. W drodze powrotnej, na zakończenie wycieczki, uczniowie odbyli spacer wokół otoczonego fosą zamku w Szydłowcu, podziwiali piękny ratusz i kościół w zabytkowej części miasta oraz zobaczyli stojący do dziś pręgierz z początku XIX wieku oraz dowiedzieli się do czego służył. Choć słońce przez większość wycieczki skrywało się za chmurami, wszyscy wrócili do Wsoli z uśmiechem na twarzy i z niewyczerpaną energią.

 

Przeczytano: 379 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: