AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny we Wsoli
SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ. " W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli powołano Inspektora Ochrony Danych: Małgorzata Krajewska kontakt email: inspektor@cbi24.pl"

Aktualności

29 maja 2019 12:19 | Aktualności

WYCIECZKA KLASOWA PUŁAWY I KAZIMIERZ DOLNY

     27 maja 2019 r. wszyscy uczniowie klasy 4b pod opieką p. Beaty Krzesickiej i p. Pawła Stępnikowskiego uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Puław i Kazimierza Dolnego.

     Pierwszym punktem programu był spacer po wspaniałym parku Czartoryskich, podczas którego uczniowie podziwiali piękne budynki pałacowe - aktualnie siedzibę Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, niezwykłe budowle: Świątynię Sybilli i Domek Gotycki – dawniej miejsce ekspozycji drogocennych dzieł sztuki oraz symboliczny sarkofag.

   Tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie pałacu przedstawiła uczniom postać Krystyny Krahelskiej, która „użyczyła” swej twarzy pomnikowi Syrenki warszawskiej  i zginęła walcząc w Powstaniu Warszawskim. Uczniowie dowiedzieli się także o ważnych dla kraju instytucjach, mieszczących się obecnie w Puławach. Niezwykłym wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę uczniów, były tańce godowe pawi przechadzających się przed pałacem. Prezentacja pięknych ogonów stanowiła niezwykłe widowisko.

   Po przybyciu do Kazimierza Dolnego okazało się, że ze względu na przemieszczającą się falę powodziową, zaplanowany rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle został odwołany. W zamian, uczniowie odbyli przejażdżkę meleksami po mieście i wędrówkę po najbardziej malowniczym i największym w okolicach Kazimierza wąwozie lessowym - Wąwozie Korzeniowym, który w całości jest pomnikiem przyrody. Była to prawdziwa przyrodnicza uczta.

   Uczestnicy wyprawy podziwiali niezwykłe formy terenu utworzone przez wiatr i wodę, drzewa z odsłoniętymi korzeniami, które wczepione w zbocza walczą o przetrwanie, a największą atrakcją okazały się, nieprzejmujące się hałaśliwą gromadą padalce i zaskroniec, które wypełzły na dno wąwozu. Nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania Rynku, uliczek i uroczych zakamarków Kazimierza, a przy okazji poznania legend o Kazimierskim Kogucie i psie artystów Werniksie. Pomimo burzy, która pojawiła się podczas obiadowej przerwy, udało się zrealizować jeszcze jeden punkt programu - wejście na wzgórze zamkowe i basztę. Nagrodą za męczące wspinanie się pod górę były piękne widoki rozpościerające się ze szczytu wzgórza. Pobyt w Kazimierzu zakończył zakup pamiątek, w tym, oczywiście, kogutów ze słodkiego ciasta, które młodzi turyści zabrali dla swoich bliskich.

     Zwiedzaniu Puław i Kazimierza Dolnego towarzyszyły ciekawe opowieści p. Jacka Grudnia, przewodnika PTTK, dotyczące starej i nowej historii poznawanych miejsc, ludzi z nimi związanych, tła dziejowego opisywanych wydarzeń, aktualnego życia mieszkańców oraz bogactwa otaczającej przyrody. Obserwacja Wisły podczas wędrówki trasą spacerową po wałach uświadomiła uczniom potęgę wezbranej rzeki. Podczas podróży mogli także zobaczyć plantacje chmielu i poznać jego zastosowanie, potężne zakłady azotowe i wspaniały nowy most na rzece.

     Po przyjeździe do Wsoli zadowoleni, choć trochę zmęczeni mali podróżnicy, witając się z rodzicami obiecywali sobie następną wycieczkę już we wrześniu.

 

Przeczytano: 377 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: