AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny we Wsoli
SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ. " W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli powołano Inspektora Ochrony Danych: Małgorzata Krajewska kontakt email: inspektor@cbi24.pl"

Aktualności

29 kwietnia 2019 18:06 | Aktualności

SZKOLNE OBCHODY DNIA ZIEMI

     26 kwietnia 2019r. obchodziliśmy  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli Dzień Ziemi, który na całym świecie ludzie, na ogół, świętują 22 kwietnia.Dzień  Ziemi to różne akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Idea obchodów Dnia Ziemi  została zapoczątkowana w1970 r. w USA, a w Polsce w 1990 r. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi w 192 krajach, niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku.

     Hasło tegorocznej edycji brzmi "Chrońmy nasze gatunki".  Ogromnym darem naszej planety są miliony gatunków, które znamy i kochamy. Wiele wciąż nie zostało jeszcze odkrytych. Niestety, ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody, w wyniku czego świat stoi przed największym wymieraniem od czasów dinozaurów. Jest to bezpośrednio związane z przyczynami wynikającymi z działalności człowieka: zmianami klimatu, wylesianiem, utratą siedlisk, handlem i kłusownictwem, niezrównoważonym rolnictwem, zanieczyszczeniem środowiska. Jeśli nie będziemy działać teraz, wyginięcie może być najtrwalszym dziedzictwem ludzkości. Dobrą wiadomością jest to, że tempo wymierania wciąż może zostać spowolnione, a wiele z naszych ginących i zagrożonych gatunków może zostać ochronionych, jeśli będziemy pracować razem, aby zbudować zjednoczony globalny ruch konsumentów, wyborców, nauczycieli, przywódców duchowych i naukowców, który będzie domagać się natychmiastowego działania.

      W ramach szkolnych obchodów Święta Ziemi uczniowie przygotowali audycję wyemitowaną przez szkolny radiowęzeł, przybliżającą ideę i formę obchodów Święta Ziemi, problem wymierania licznych gatunków roślin i zwierząt na świecie, konieczność troski o naszą planetę.  Wszystkim uczniom od klasy trzeciej rozdano ulotki informujące o zwierzętach świata zagrożonych wyginięciem. Ulotki, podobnie jak i audycja, zachęcały także do celebrowania  święta w nieco inny sposób. Proponowały żeby  wyjść ze szkoły, z domu i iść do PRZYRODY, do lasu, na łąkę, do ogródka, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Aby poświęcić czas na bycie z PRZYRODĄ, na refleksję, jaka ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.  W szkolnej bibliotece  przygotowana została ekspozycja pokazująca wiele zgromadzonych, ciekawych książek poświęconych  przyrodzie, które można było poczytać, obejrzeć. Tablice na szkolnych korytarzach zapełnione zostały plakatami, planszami, ilustracjami poświęconymi Świętu Ziemi, a szczególnie, zgodnie z tegorocznym hasłem, różnym gatunkom roślin i zwierząt.

     Podziwiajmy i szanujmy przyrodę, dbajmy o naszą PLANETĘ dla przyszłych pokoleń!

     

 

 

Przeczytano: 431 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: