SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

Aktualności

01 października 2017 20:04 | Aktualności

OD ZIARENKA DO BOCHENKA, CZYLI KLASY CZWARTE POZNAJĄ DZIEJE CHLEBA

     26 września uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami (M. Borowiec, M. Pietrzyk, V. Rokicińska) oraz pedagog (L. Kutkiewicz) uczestniczyli w emocjonującej lekcji w Muzeum Wsi Radomskiej. Poznaliśmy urządzenia do wyrobu mąki oraz prosty zestaw składników na pieczywo.

     Najpierw z gotowego zaczynu przygotowaliśmy bułeczki w wymyślnych kształtach. Potem słuchaliśmy ciekawych opowieści prowadzącej i ochoczo odpowiadaliśmy na zadawane pytania. Mieliśmy okazję zobaczyć żarna oraz przygotować mąkę  w stępie. To ostatnie działanie okazało się bardzo męczące i niektórzy spocili się z wysiłku, ale trzeba przyznać, że nikt się nie oszczędzał. Nawet dziewczęta wykazały entuzjazm i pochwaliły się siłą fizyczną, co będzie widoczne w filmach.

     Zanim bułeczki się upiekły, wybraliśmy się na przechadzkę z panią przewodnik. Pokazała nam zagrodę ze zwierzętami, głównie drobiem, który nie polubił dziewcząt (indyk zdecydowanie okazał niechęć!). W młynie podziwialiśmy wiele ciekawych mechanicznych urządzeń, które mimo upływu czasu podobno dalej są sprawne.

     Niecierpliwie oczekiwaliśmy posiłku, ponieważ głód zaczął już nam doskwierać i wtedy... pojawiły się one - kiełbaski z grilla, które zjedliśmy z  przepysznymi ciepłymi bułeczkami (własnego wyrobu). O to, by każdy zjadł dobrze wypieczoną wędlinę zadbała pani Pietrzyk, która pełniła rolę kulinarnego mistrza. Pani pedagog przeprowadziła konkurs dotyczący wiedzy o szkole z przedstawicielami wszystkich trzech klas. Wygrał go Oskar Banasiewicz. Po uporządkowaniu altanek, gdzie jedliśmy posiłek, udaliśmy się do autokaru i wróciliśmy do szkoły.

    Jak dobrze, że pogoda była przepiękna!

    Mamy ochotę wybrać się na jeszcze jedna wycieczkę w Muzeum Wsi Radomskiej. Może będzie to temat: „Od rośliny do tkaniny”?

Przeczytano: 824 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: