SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

Aktualności

28 września 2017 19:27 | Aktualności

APELE- WRZEŚNIOWE ROCZNICE

We wrześniu w naszej szkole odbyły się apele poświęcone rocznicom wrześniowym.

     15 września odbył się apel poświęcony 78 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i wkroczenia ZSRR w granice Rzeczpospolitej. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

     27 września odbył się apel poświęcony 78 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Związek Sowiecki, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Po roku 1945 żołnierze PPP kontynuowali walkę z komunistycznym okupantem pod sztandarami Narodowych Sił Zbrojnych oraz Wolności i Niezawisłości. Wojsko Polskie patrząc na dzieje Armii Krajowej i pokolenia Żołnierzy Niezłomnych, widzi nie tylko przykład bohaterstwa, heroizmu i chwały, ale również przykład tak jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne do naśladowania w normalnym działaniu żołnierskim na co dzień.

    W apelach uczestniczyli uczniowie klas 4-7 SP i II, III gim. Apel poprowadziła p. Barbara Ciołczyk-Wlazło przy współudziale p. Doroty Jędrasiewicz.

Przeczytano: 468 razy. Wydrukuj|Do góry