SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

Wolontariat

  

 

 

 

”Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,

 

  Nie przez to, kim jest,

 

   Lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

 

                               Jan Paweł II

 

 Wychodząc naprzeciw słowom Jana Pawła II odnoszącym się do postrzegania drugiego człowieka, jego krzywd i cierpienia z inicjatywy p.Lidii Kutkiewicz i p. Eweliny Kowalczyk powstał przy Zespole Szkół Publicznych we Wsoli

„Szkolny Klub Wolontariatu”.

Celem działalności Klubu jest:

- prowadzenie akcji charytatywnych, na terenie szkoły oraz poza nią,

- kształtowanie pozytywnych cech wśród uczniów,

- rozwijanie osobistych zainteresowań uczniów,

- prowadzenie różnorakich działań mających na celu pomoc innym.

Opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu:

mgr Katarzyna Sadowska

mgr Ewelina Kowalczyk


 

Działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu

 

Rok szkolny 2016 /17


 

Piknik Zdrowia

 

     W dniu 04.06 2017 wolontariuszki naszego klubu: Julita Rogala, Oliwia Kowalczyk, Zuzanna Licbarska, Sandra Warzyńska,  Karolina Rylska   razem  z opiekunką Panią  Eweliną Kowalczyk brały udział  w Pikniku Zdrowia zorganizowanym przez władze Radomia. Podczas Festynu  nasze wolontariuszki rozdawały wszystkim ulotki promujące zajęcia  w „Arce” w Radomiu , oraz  pomagały w grach i zabawach przygotowanych dla najmłodszych uczestników Pikniku. 

 

 

Arka ma talent

 

     W listopadzie Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu zorganizowała konkurs pt. „Arka ma talent”. Celem konkursu była popularyzacja działań artystycznych, rozwijanie kreatywności i zainteresowań Wolontariuszy, promowanie młodych talentów, oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu, wyłonienie najciekawszych osobowości. W konkursie brało udział troje Wolontariuszy Klubu z ZSP Wsola:

 

- Klaudia Potera – recytowała wiersz pt. „Kolęda Warszawska”,

 

- Natalia Michalik – tańczyła „Hip Hop”,

 

- Karolina Jakubiak – grała na flecie poprzecznym.

 

 

 

Sprzątanie Świata

 

We wrześniu w ZSP Wsola Klub Wolontariatu wspólnie z LOP przeprowadził akcję pt. „Sprzątanie Świata”. Zakres akcji obejmował sprzątanie terenu wokół szkoły oraz najbliższe ulice w jej sąsiedztwie. Celem było uświadomienie ludziom jak ważne jest prawidłowe dbanie o całe środowisko, które powinno pozostać nienaruszone dla przyszłych pokoleń.

 

,,PROJEKT MŁODZIEŻ I FILANTROPIA"

 

 

 

     W ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w październiku ruszył nowy projekt „Młodzież i Filantropia”. Skierowany jest do gimnazjów i liceów z terenu trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Projekt objął patronatem honorowym Wojewoda Mazowiecki i Wojewoda Lubelski, a partnerem merytorycznym w realizacji projektu jest Mazowiecki Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Zalety projektu:

● przygotowuje młodych ludzi do bycia  świadomymi obywatelami, poprzez podejmowanie działań na rzecz społeczności lokalnych,

● uczy pracy zespołowej , planowania i przedsiębiorczości, rozwija kreatywność,

● pozwala uwierzyć młodzieży we własne możliwości,

● umożliwia łączenie pasji i zainteresowań z zaangażowaniem w ważne sprawy społeczne,

● wprowadza nowe doświadczenia do systemu polskiej edukacji angażując szkołę i nauczycieli w życie społeczności lokalnych.

W ramach projektu uczniowie zapoznają się z ideą działalności społecznej, potrzebami społecznymi i organizacjami działającymi w ich środowisku lokalnym. Będą uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach lekcyjnych, odwiedzać lokalne organizacje. Na koniec przygotują na ich temat prezentacje, które następnie w drodze konkursu przedstawią na forum szkoły przed specjalnym jury złożonym z przedstawicieli społeczności lokalnej. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000zł, którą następnie przekaże bohaterowi swojej prezentacji. 

W projekcie bierze także udział Gimnazjum ze Wsoli. Koordynatorami z ramienia szkoły są: Pani Ewelina Kowalczyk, Violetta Rokicińska, Mariola Pietrzyk, Katarzyna Sadowska, Jolanta Guzińska.  Wśród uczniów zostanie utworzone pięć zespołów.

W ramach trwania projektu i pozyskania funduszy na nagrodę w dniu 06.12.2016 w ZSP Wsola został zorganizowany Kiermasz Mikołajkowy. 


GALA WOLONTARIATU

 

     Dnia 05.12.2016r. w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się coroczna Gala Wolontariatu. W trakcie gali wszystkie kluby otrzymały pamiątkowe dyplomy będące podziękowaniem za całoroczną pracę na rzecz wolontariatu. Nasz klub reprezentowały wolontariuszki Wiktoria  Pietrzyk, Wiktoria Łącka, Karolina Rylska wraz z opiekunami panią  Eweliną Kowalczyk i Sadowską Katarzyną.


 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

     5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Koordynatorami byli opiekunowie szkolnego Klubu Wolontariatu Pani Ewelina Kowalczyk i Katarzyna Sadowska. Z okazji tego święta przy głównym wejściu do szkoły ustawiona była tablica z informacjami dotyczącymi Wolontariatu.  Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie szkoły mogli wysłuchać audycji nawiązującej do obchodzonego święta,  poprowadzonej przez uczennice klasy III gimnazjum Wiktorię Pietrzyk i Natalię Jabłońską.

     Na długiej przerwie zostały wręczone nagrody w konkursie „Pomocna dłoń”, który został przeprowadzony z okazji obchodów Dnia Wolontariusza i trwał przez cały miesiąc listopad 2016.  I miejsce: Urszula Wieteska kl. IVb, II miejsce Patryk Pysiak kl. Va, III miejsce Krystian Michalski VIb. Wyróżnienia otrzymali: Angelika Bartosiak kl.Vb, Iga Dryja kl. Vb, Wiktoria Rybska kl. Vb, Kacper Pietrzyk kl. VIb, Oliwia Kowalczyk kl. IVb, Kacper Górka kl. Va. Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na głównym holu ZSP Wsola.  


BAL WOLONTARIUSZA


     W dniu  04.02.2017 w Publicznym Gimnazjum nr 10  odbył się coroczny bal Wolontariusza, który jest podziękowaniem dla wszystkich osób ze Stowarzyszenia  Centrum Młodzieży  Arka za cały rok ich  bezinteresownej pracy. Z naszej szkoły na balu obecny był pan dyrektor Paweł Stępnikowski , opiekunowie klubu Panie Ewelina Kowalczyk, Katarzyna Sadowska oraz wolontariuszki Karolina Rylska, Sandra Warzyńska, Angelika Bartosiak Wiktoria Łącka, Wiktoria Rybska ,Natalia Wiśniewska, Zuzanna Licbarska, Marta Wiśniewska. Na czas balu szkoła  zamieniła się w świat baśniowej Narnii. Dla uczestników organizatorzy oprócz tańców przy dobrej muzyce przygotowali słodki poczęstunek oraz konkursy z nagrodami. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w konkursie na najładniejszy kotylion.    

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu

ROK SZKOLNY 2015/2016


Wolontariusze dzieciom :

 

     W każdą środę  nasze wolontariuszki, Jessica Rybska, Martyna Kiepiela  pomagają w Publicznym Przedszkolu we Wsoli. W ramach tej pomocy czytają dzieciom znane i lubiane przez wszystkich bajki, oraz bawią się z nimi w różne gry i zabawy.   

 

     W każdy poniedziałek i czwartek nasze wolontariuszki Klaudia  Wiśniewska i Klaudia Mazurek  pomagają w trakcie trwania zajęć świetlicowych. W ramach tej pomocy organizują dla najmłodszych uczestników zajęć tańce integracyjne, różnego rodzaju zabawy i gry, czytają znane i lubiane bajki, itp.


 

Festyn z okazji Dnia Dziecka - Wsola 2016

 

    Z okazji Dnia Dziecka w dniu 05 czerwca w ZSP Wsola odbył się festyn rodzinny. W imprezie brał udział nasz szkolny klub wolontariatu. Wolontariuszki Natalia Jabłońska, Wiktoria Pietrzyk, Magda Hojda, Magda Tatar, Julia Suwalska, Kinga Dmochowska, Klaudia Mazurek wspólnie z opiekunami Eweliną Kowalczyk i Katarzyną Sadowską przygotowały dla najmłodszych trzy atrakcje:

- kręcenie balonów, np. kwiatka, psa, łabędzia, serca, itp.,

- malowanie twarzy, wg przygotowanych wzorów  lub inwencji własnej,

- malowanie włosów.

 

  Pomagamy:

 

     W dniu 28.09.2015 na terenie restauracji Spacerowa we Wsoli odbyło się ognisko integracyjne dla klas IVa, IVb, Vb z ZSP Wsola. W ognisku uczestniczyły wolontariuszki z naszego klubu Natalia Jabłońska, Klaudia Wiśniewska, Klaudia Mazurek, Magdalena Tatar.  Odpowiedzialne one były za zorganizowanie dla uczestników wszelkiego rodzaju zabaw, gier, wyliczanek i zgadywanek. Największą popularnością cieszyła się  zabawa z chustą Klanza oraz zabawy związane z piłką. 


 

 

Bierzmy udział w akcjach:

 

"Słoneczny bieg po Radomiu"

 

     Dnia 06.09.2015 po raz kolejny w Radomiu odbył się bieg pod hasłem „Słoneczny bieg po Radomiu” propagujący zdrowy styl życia połączony z poznaniem ciekawych zakątków miasta. Cała trasa liczyła 6 km. Na całej trasie byli rozstawieni wolontariusze, którzy byli współodpowiedzialni za porządek i bezpieczeństwo. Z naszego Klubu w akcji brały udział dwie wolontariuszki: Klaudia Wiśniewska i Klaudia Mazurek. Odpowiedzialne one były za odcinek w Parku Kościuszki. Wszyscy wolontariusze bardzo dobrze poradzili sobie z powierzonym im zadaniem i cały bieg odbył się bez żadnych zakłóceń i problemów w miłej i wesołej atmosferze.   

 

    Dnia 26.09 2015r.wolontariuszki Katarzyna Karaś, Klaudia Wiśniewska, Klaudia Mazurek wzięły udział w akcji „Zbiórka produktów spożywczych Bank Żywności Danone” dziewczęta dyżurowały w godzinach od 11 do 13 w sobotę  w Delikatesach Radomskich  Hale Mięsne   ul. Wernera. 

 

 

     Dnia 03.10.2015r. wolontariuszki Kinga Dmochowska, Martyna Kiepiela, Jessica Rybska , Katarzyna Karaś  wzięły udział w akcji ,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”. Dziewczęta dyżurowały w godzinach od 10 do 13 w sobotę  w Galerii Słonecznej ul. Chrobrego. Zbiórka na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt   zorganizowana była przez ,,Arkę” i ,,SJak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Klub Wolontariatu ZSP Wsola pod opieką pani  Eweliny Kowalczyk, Katarzyny Sadowskie wspólnie z panią pedagog Lidią Kutkiewicz przeprowadził akcję „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”. W ramach akcji wolontariusze zbierali artykuły spożywcze i słodycze. Przygotowanymi z tych artykułów paczkami zostało obdarowane dziesięć rodzin uczniów ZSP Wsola. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy, a w szczególności uczniom z klas I – III.  chronisko dla zwierząt”.


I Ty możesz zostac Św. Mikołajem

     Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Klub Wolontariatu ZSP Wsola pod opieką pani  Eweliny Kowalczyk, Katarzyny Sadowskie wspólnie z panią pedagog Lidią Kutkiewicz przeprowadził akcję „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”. W ramach akcji wolontariusze zbierali artykuły spożywcze i słodycze. Przygotowanymi z tych artykułów paczkami zostało obdarowane dziesięć rodzin uczniów ZSP Wsola. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy, a w szczególności uczniom z klas I – III.  


 

Dokarmiamy zwierzęta zimą

 

   Jak co roku wspólnie z LOP została przeprowadzona akcja pomocy zwierzętom z radomskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. W ramach akcji zbierana była sucha karma dla psów kotów. Akcja trwała dwa tygodnie listopada. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane dla schroniska. Wszystkim darczyńcom dziękujemy w imieniu naszych czworonogów.

 

Wieczorki w Plebańa Cafe

 

  Dnia 27 listopada 2015 roku w Plebana cafe odbyły się zajęcia dotyczące wykonania kart Bożonarodzeniowych. W trakcie warsztatów wolontariusze naszego klubu pokazali uczestnikom różne techniki wykonania kart. Po krótkiej prezentacji wszyscy przybyli mogli wykonać przy pomocy wolontariuszy swoją kartę, którą następnie zabrali do domu.

 

 

 

Gala Wolontariatu 

 

   Dnia 04.12.2015 w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się coroczna Gala Wolontariatu. W tym roku oprócz prezentacja roku pracy Centrum Młodzieżowego Wolontariatu SCM Arka w Radomiu uczestnicy mogli wsłuchać ciekawego reportażu o wolontariacie systematycznym Wolontariuszy oraz koncertu Orkiestry Dętej „Boni Angeli”. W trakcie gali wszystkie kluby otrzymały pamiątkowe dyplomy będące podziękowaniem za całoroczną pracę na rzecz wolontariatu. Nasz klub reprezentowały wolontariuszki Klaudia Mazurek i Klaudia Wiśniewska


BAL WOLONTARIUSZA


     W dniu  16.01.2016r. w Publicznym Gimnazjum nr 6 odbył się coroczny bal Wolontariusza, który jest podziękowaniem dla wszystkich osób ze Stowarzyszenia  Centrum Młodzieży  Arka za cały rok ich  bezinteresownej pracy. Z naszej szkoły na balu obecny był pan dyrektor Paweł Stępnikowski , opiekunowie klubu Panie Ewelina Kowalczyk, Katarzyna Sadowska oraz wolontariuszki Klaudia Mazurek, Klaudia Wiśniewska, Magda Hojda, Natalia Jabłońska. Hasło tegorocznego balu brzmiało pod „Pod Aniołem”. Dla uczestników organizatorzy oprócz tańców przy dobrej muzyce przygotowali słodki poczęstunek oraz szereg konkursów z nagrodami. W trakcie imprezy były przeprowadzone wybory królowej i króla balu. Z dumą pragniemy poinformować, że nasza uczennica Klaudia Mazurek zdobyła tytuł królowej balu. Patronem medialnym  całej imprezy było Radio Plus z Radomia. 


 

 ROK SZKOLNY 2014/2015

 

 

Szkolimy się :

 

Wolontariuszki Sylwia Kaca , Wioleta Dąbrowska i Marta Konopka uczestniczyły w szkoleniu ,,Wolontariusze osobom niepełnosprawnym”, które odbyło się dn.16.10.2014r w ramach  cyklu spotkań Pasja +działanie= skuteczne pomaganie

 

Wolontariuszka Sylwia Kaca dn.21.10.2014r wzięła udział w szkoleniu ,,Promocja i wykorzystanie nowych technologii w pracy wolontarystycznej.

 

Dnia 05.11.2014r wolontariuszki Sylwia Kaca i Wiola Dąbrowska uczestniczyły w szkoleniu ,,Rola i zadania lidera w budowaniu i funkcjonowaniu Klubu Wolontariatu”.

 

 

 

Pomagamy:

 

Wolontariuszki Natalia Jabłońska , Paulina Kuraś , Wiktoria Pietrzyk, Wiktoria Łącka, Wiktoria Pysiak oraz Magdalena Tatar pomagały podczas ogniska dla klas IV 08.10.2014r. Organizując dzieciom zabawy z chustą Klanza.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Sylwia Kaca , Wiola Dąbrowska i Marta Konopka pomagały osobom niepełnosprawnym podczas Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych który odbył się 22.10.2014r. W Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

W dniach od 1 do 14.11.2014r w naszej szkole odbyła się zbiórka dla uchodźców z Ukrainy. 


 

W dniach od 16.03.2015 do 20.03.2015 w ZSP Wsola odbyła się zbiórka produktów żywnościowych, a konkretnie pięciu artykułów, kaszy, ryżu, mąki, cukru, makaronu. Akcja była odpowiedzią na prośbę Caritas Diecezji Radomskiej aby wspomóc Uchodźców na Ukrainie. Udało się zebrać dużą ilość tych produktów. Wszystkie zebrane dary przekazane zostały bezpośrednio do Caritas. Wszystkim darczyńcom dziękujemy.   

     W lutym cała Polska była poruszona tragedią dzieci z miejscowości Daljowa, które straciły matkę w pożarze domu. W dniach od 9 do 20 lutego 2015r w naszej szkole odbyła się zbiórka mająca na  celu wsparcie pokrzywdzonych dzieci. W akcji brała również udział społeczność lokalna z inicjatywy pani Katarzyny Figury. Paczka została wysłana 26.02.2015r na adres babci dzieci, które pozostają obecnie pod jej opieką. Do paczki został dołączony list, w którym znalazły się  informacje, kto otworzył serca na tą tragedię.
W paczce znalazły się:

 

- artykuły spożywcze

 

- artykuły kosmetyczne

 

- artykuły chemiczne

 

- zabawki

 

- odzież

 

- żelazko i czajnik

 

- artykuły szkolne

 

Łączna waga wysłanych paczek to 68kg.


  
 

 

 

Wolontariusze dzieciom :

 

Dnia 8.11.2014r.odbyło się przedstawienie ,,Tymoteusz Rymcimci” dla przedszkola, ,,0” i klas I-III. Teatrzyk dla najmłodszych zorganizowali wolontariusze wspólnie z utalentowanymi aktorsko i muzycznie uczniami naszej szkoły wspomagani przez panie Katarzynę Sadowską i Beatę Rucikowską   oraz Violettę Rokicińską.

 W każdy wtorek nasze wolontariuszki, Agata Figura i Wiktoria Dziura pomagają w Publicznym Przedszkolu we Wsoli. W ramach tej pomocy czytają dzieciom znane i lubiane przez wszystkich bajki, oraz bawią się z nimi w różne gry i zabawy.

W dniu 10.01.2015 w ZSP we Wsoli obył się coroczny bal karnawałowy połączony z 23 Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W balu i kweście czynny udział brali nasi Wolontariusze. Ola Wiśniewska, Klaudia Mazurek, Kasia Karaś, Martyna Kiepiela, Klaudia Wiśniewska i Natalia Jabłońska tańczyły razem z dziećmi oraz organizowały dla nich zabawy w trakcie balu. Wioletta Dąbrowska, Marta Konopka, Ola Guzińska, Karolina Krzosek, Kinga Dmochowska, Sylwia Kaca pomagały w trakcie kiermaszu ciast. Cały dochód uzyskany ze sprzedaży słodkości został przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

  

Bierzmy udział w akcjach:

 

     Wolontariuszki Sylwia Kaca , Wiola Dąbrowska , Karolina Krzosek i Aleksandra Guzińska wzięły udział w akcji ,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”. Dziewczęta dyżurowały w godzinach od 11 do 13 w sobotę 25.10.2014r w markecie ,,Real” na ul. Żółkiewskiego. Zbiórka jedzenia dla zwierząt zorganizowana była przez ,,Arkę” i ,,Schronisko dla zwierząt”

 Jak co roku, w okresie przedświątecznym braliśmy udział w akcji „I ty możesz zostać Św. Mikołajem”.  Wolontariusze wspólnie z SK PCK odwiedzali wszystkie klasy i zbierali do wora św. Mikołaja ofiarowywane dary. Udało się zebrać bardzo dużo słodyczy, artykułów żywnościowych i pomocy szkolnych. Zrobiliśmy z tego jedenaście paczek ze słodyczami oraz sześć paczek żywnościowych, które zostały przekazane najbardziej potrzebującym.

 

 

 

Bawimy się:

 

Dnia 21.11.2014r. W siedzibie ,,Arki” na ul. Chrobrego odbyły się ,,Andrzejki do kwadratu”, w których uczestniczyły nasze wolontariuszki :

 

- Sylwia Kaca
-Karolina Krzosek
-Aleksandra Guzińska

- Wioleta Dąbrowska
-Agata Figura
-Wiktoria Dziura

 


Na dyskotece Wiola Dąbrowska, Sylwia Kaca oraz Marta Konopka otrzymały podziękowania w postaci pamiątkowych dyplomów za zaangażowanie , okazaną pomoc i bezinteresowne wsparcie udzielone podczas Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Dyplomy wręczone zostały przez prezesa Stowarzyszenia Centrum Młodzieży ,,Arka” w Radomiu ks. Andrzeja Tuszyńskiego.


 

XV BAL WOLONTARIATU

 

 

 

     W dniu 14.02.2015 już po raz XV odbył się coroczny Bal Wolontariusza. Wzięło
w nim udział ok. 400 wolontariuszy z Radomia i okolic, oraz zaproszeni goście specjalni. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Anna Białkowska – wiceprezydent Radomia, Elwira Skoczek – dyrektor Wydziału Zdrowia w UM, Zbigniew Banaszkiewicz – prezes ARiMR. Z naszego Klubu w balu uczestniczyły wolontariuszki Wioletta Dąbrowska, Aleksandra Guzińska, Agata Figura, Karolina Krzosek, Sylwia Kaca, Klaudia Mazurek wspólnie z opiekunami panią Eweliną Kowalczyk i panią Katarzyną Sadowską. Każdego roku bal ma swój motyw przewodni. W tym roku z racji przypadających w sobotę Walentynek motywem przewodnim była miłość. Młodzież bawiła się w miłosnym klimacie w Klubie Katakumby na Starym Mieście. Obowiązywały stroje wieczorowe i kotyliony wykonane przez każdy Klub dla swoich wolontariuszy. Goście bawili się przy muzyce na żywo. W trakcie imprezy organizatorzy przygotowali dla uczestników gorące i zimne napoje, słodki poczęstunek oraz pizzę. Bal trwał do godziny 22.30. Wszyscy bawili się znakomicie i opuszczali Klub Katakumby w znakomitych nastrojach.     
Sympozjum ,,Wolontariat w Wolności".


     W dniu 04.12.2014 w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyło się Sympozjum pod tytułem „Wolontariat w Wolności”. W zajęciach brali udział nasi Wolontariusze z PG Wsola: Wioleta Dąbrowska, Aleksandra Guzińska, Sylwia Kaca, Marta Konopka, Karolina Krzosek, Agata Figura pod opieką pani mgr Eweliny Kowalczyk. Spotkanie składało się z trzech głównych paneli.

     W panelu pierwszym swój wykład zaprezentowała pani Ewa Kamińska, która obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu". W bardzo ciekawy i interesujący sposób pani Ewa przedstawiła całą 15–letnią historię „Arki” w Radomiu, od pomysłu na jej założenie do dnia dzisiejszego.

     Panel drugi oparty był na wspólnej dyskusji. Mottem przewodnim było hasło ”Chodzi o Wolontariat, Chodzi o Ciebie”. Dyskusję zapoczątkowali zaproszeni goście. Wśród nich byli: Pan Paweł Łukasiak – Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Pani Maria Gagacka – pracująca obecnie w Katedrze Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, Pan Dariusz Pietrowski- Prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, Ks. Andrzej Tuszyński – Prezes Stowarzyszenia „Arka”. Wszyscy oni opowiedzieli swoją drogę Wolontariatu, co skłoniło ich do pracy na rzecz tej organizacji, jakie mają z tym związane odczucia, przemyślenia, sukcesy i porażki.

     Panel trzeci to warsztaty dla Wolontariuszy. W tym roku odbyły się pod hasłem „Pierwsza pomoc przedmedyczna”. W trakcie zajęć słuchacze uczyli się w jaki sposób udzielić pomocy osobie potrzebującej zanim na miejsce zdarzenia przybędzie wykwalifikowany personel medyczny. Z klubu PG Wsola w tych zajęciach brały udział dwie osoby: Agata Figura, Wioleta Dąbrowska.


GALA WOLONTARIATU 2014

 

W dniu 05.12.2014 w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się coroczna Gala Wolontariatu 2014, która była uwiecznieniem projektu „25 = 15 czyli 25 lat wolności = 15 lat wolontariatu”. Była ona podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy za ich trud i poświęcenie jakie wkładają w ciągu całego roku niosąc bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym. Gościem honorowym tegorocznej gali była pani premier Ewa Kopacz, która w trakcie swojego krótkiego wystąpienia mówiła jak ważną rolę w dzisiejszym świecie pełni wolontariat, jak ważne są wszelkie działania związane z pracą na rzecz drugiego człowieka. W podsumowaniu podziękowała wszystkim wolontariuszom za ich dotychczasową pracę, oraz życzyła wielu sukcesów i wytrwałości na przyszłość.

 

Jak co roku w Gali uczestniczyli wolontariusze z Klubu ZSP Wsola prowadzonym przez panie Ewelinę Kowalczyk, Katarzynę Sadowską i Mariolę Pietrzyk. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III gimnazjum: Wioletta Dąbrowska, Marta Konopka, Ola Guzińska, Agata Figura. Na ręce naszych koleżanek ks. dyrektor Andrzej Tuszyński przekazał Dyplom z podziękowaniami dla całego Klubu ze Wsoli. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy wysłuchali uroczystego koncertu przygotowanego przez organizatorów. 

Wieczorki w Plebańa Cafe

 

 

 

W dniu 06.03.2015 i 13.03.2015 w kawiarence Plebańa Cafe prowadzonej przez ks. Jarka Banasika odbył się „Wieczorek gier”. W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze ZSP Wsola  wraz z opiekunami panią Eweliną Kowalczyk
i panią Mariolą Pietrzyk, którzy uczyli dzieci zasad poszczególnych gier i wspólnie z nimi grali. Dla uczestników wieczorku wolontariusze przygotowali słodki poczęstunek w postaci własnoręcznie upieczonego ciasta i gorącego mleka. Wszyscy świetnie się bawili i spędzili czas w miłej i ciepłej atmosferze. Dzieci opuszczające kawiarenkę pytały o następne wieczorki z udziałem wolontariuszy.


W dniu 20.03.2015 wolontariusze ZSP Wsola, Wioletta Dąbrowska, Sylwia Kaca, Ola Wiśniewska, Klaudia Wiśniewska, Agata Figura, Wiktoria Łącka, Wiktoria Pietrzyk wspólnie z opiekunami panią Eweliną Kowalczyk i panią Mariolą Pietrzyk po raz kolejny spotkali się z uczniami ZSP Wsola w kawiarence Plebańa Cafe prowadzonej przez ks. Jarka Banasika.  Tym razem zajęcia miały formę warsztatów plastycznych podczas których wolontariusze pokazali  przybyłej młodzieży w jaki sposób można wykonać palmę wielkanocną z bibuły. Po krótkiej prezentacji wszyscy przybyli zabrali się do pracy i każdy mógł wykonać swoją palmę pod czujnym okiem trenerów. Wszystkim bardzo szybko upłynęły te trzy godziny piątkowego wieczoru.


 

W dniach 10 i 17 kwietnia w kawiarence Plebańa Cafe mającej swoją siedzibę przy parafii Św. Bartłomieja we Wsoli odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego. Wolontariusze z klubu ZSP Wsola najpierw zaprezentowali uczestnikom technikę wykonania kwiatów z bibuły a następnie wszyscy chętni ćwiczyli swoje manualne zdolności pod czujnym okiem instruktorów. Dla wszystkich obecnych był przygotowany słodki poczęstunek.  

 

     W Plebańa Cafe po raz kolejny wolontariusze z klubu ZSP Wsola przygotowali niespodziankę dla mieszkańców Wsoli i nie tylko. Tym razem wszyscy obecni na wieczorku w dniach 24 kwietnia i 15 maja mogli spróbować swoich sił w karaoke. Śpiewano znane i lubiane przeboje dla dzieci. Dla najodważniejszych były przewidziane drobne nagrody w postaci słodkich upominków.

 

     Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy w dniu 22.05.2015 w Plebańa Cafe odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci pod hasłem „Przygotuj laurkę dla swojej mamy”. Wolontariusze z klubu ZSP Wsola pomagali uczestnikom w przygotowaniu laurek z kolorowego papieru, techniką wycinania, klejenia i malowania. W wyniku dużego zaangażowania dzieci na koniec zajęć powstało dużo papierowych serc -kwiatów. 

 

 

 

XII Radomskie Dni Godności

 

       W sobotę 23 maja nad zalewem na Borkach odbył się festyn sportowo – rekreacyjny, kończący XII Radomskie Dni Godności. Wśród atrakcji były, regaty kajakowe, pokazy łucznicze, gry i zabawy sportowe, konkursy z nagrodami. W festynie uczestniczyli także wolontariusze z klubu ZSP Wsola. W ramach swoich zadań malowali twarze wszystkim chętnym, oraz prowadzili gry i zabawy dla najmłodszych.   

 

 

 

 Akcja „ Kluczowa pomoc”

 

     W ramach akcji „Kluczowa pomoc” zainicjowanej przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach w naszej szkole przez cały miesiąc kwiecień wolontariusze zbierali stare niepotrzebne klucze, które następnie zostały sprzedane jako surowiec wtórny. Pozyskane      w ten sposób środki pieniężne zostały przekazane na rzecz młodych ludzi dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością. Pieniądze te umożliwią im wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa na spotkanie z Ojcem świętym Franciszkiem.

 

Wszystkim darczyńcom dziękujemy w imieniu potrzebujących.      

GALA OSMIU WSPANIAŁYCH

 

 

     W poniedziałek 27 kwietnia w Teatrze Powszechnym w Radomiu odbyła się XVI Gala Samorządowego Konkursu dla Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Nagrodzeni zostali wolontariusze, którzy na co dzień pomagają słabszym i potrzebującym.  Konkurs odbywa się w dwóch przedziałach wiekowych. Wybieranych jest ośmiu uczniów spośród szkół podstawowych i ośmiu uczniów spośród szkół ponadpodstawowych. Wśród zaproszonych gości w Gali uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz świeckich i kościelnych na czele z prezydentem miasta Radomia panem Radosławem Witkowskim i ks. biskupem Henrykiem Tomasikiem, którzy wręczali wybranym uczniom dyplomy. Wśród tegorocznych finalistów w „Wielkiej Ósemce” uczniów ze szkół ponadpodstawowych znalazła się nasza wolontariuszka z klubu ZSP Wsola, Sylwia Kaca.

Sylwia jest wolontariuszką od 6 lat. Obecnie jest gospodarzem klubu. Jest uczennicą niezwykle ciepłą, skromną i sympatyczną. Jak sama określa wolontariat to część jej życia. Brała udział zarówno w akcjach organizowanych przez klub ZSP Wsola, jak i sama była inicjatorką wielu akcji. Swój warsztat i umiejętności zdobywa poprzez aktywne uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach organizowanych dla wolontariuszy.

Wybór Sylwii do Ośmiu Wspaniałych to także sukces i wyróżnienie dla pracy całego Klubu ZSP Wsola prowadzonego przez panie Ewelinę Kowalczyk, Katarzynę Sadowską i Mariolę Pietrzyk.

 

 

    

wolontariat 2016/17