SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ. " W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli powołano Inspektora Ochrony Danych: Małgorzata Krajewska kontakt email: inspektor@cbi24.pl"

Wydarzenia

Niewiele potrzeba, by wydobyć poezję z prawdziwego zdarzenia.
(Witold Gombrowicz, Proza. Reportaże. Krytyka 1933-1939, 309)

         

ROK SZKOLNY 2018/2019

"NIE BĄDŹ PEWNY, ŻE CZAS MASZ..."

Te słowa księdza Jana Twardowskiego stały się myślą przewodnią lekcji bibliotecznej dla klasy VIa,VIIa i VIIb oraz wieczornicy dla rodziców. 22 listopada uczniowie klasy VIIIa pod opieką pani wicedyrektor Mirosławy Kalinowskiej przedstawili wzruszający program poetycki skłaniający obecnych do zadumy i refleksji nad sensem życia i śmierci. Wielu z obecnych tego wieczora gości uroniło łzę wzruszenia, słuchając pięknej poezji i utworów muzycznych, składających się na prezentację przygotowaną przez panią W. Nastulę. Podsumowaniem tego nostalgicznego dnia były słowa pani dyrektor Doroty Dobosz skierowane do młodych aktorów, aby nie marnowali żadnej chwili swojego życia i zawsze byli, jak powiedział poeta, „jak delfin łagodny i mocny”.

O nastrojową atmosferę i wystrój oraz oprawę muzyczną i multimedialną  zadbały panie bibliotekarki Wioletta Nastula i Teresa Rybska.


PIERWSZA WIZYTA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

         30 października br. biblioteka PSP we Wsoli gościła najmłodszych czytelników wraz z wychowawczyniami. Uczniowie klas pierwszych bardzo wyczekiwali tego momentu, często odwiedzając bibliotekę w czasie przerw. Podczas wizyty dokładnie poznali pomieszczenia biblioteki i rozmieszczenie księgozbioru, przyswoili prawa i obowiązki czytelnika oraz wysłuchali próśb książki. Kulminacyjnym momentem wizyty było złożenie przez pierwszoklasistów przysięgi czytelnika, potwierdzonej własnoręcznym podpisem na pamiątkowej karcie. Po czym nowi czytelnicy mogli wreszcie wybrać swoje pierwsze książki ze szkolnego księgozbioru do samodzielnego lub wspólnego z rodzicamiczytania. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy z myślą Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” Najmłodszym i pozostałym czytelnikom życzymy jak najwięcej chwil takiej zabawy.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

           Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole był obchodzony z wielkim rozmachem. Zainaugurowaliśmy go zbiórką książek na Kiermasz Taniej Książki. Od 8 do 12 października książki były sprzedawane w bibliotece szkolnej za przysłowiową złotówkę lub więcej. Uczniowie mogli zakupić bajeczki dla dzieci, lektury szkolne, książki obyczajowe
dla nastolatków, popularnonaukowe i religijne.

          Od 18 do 19 października w czytelni szkolnej i bibliotece została zorganizowana kawiarenka „U HOBBITA”, na którą wielu uczniów bardzo czekało. W niecodziennym wnętrzu i miłej atmosferze uczniowie mogli zjeść smaczne ciasto, wypić ciepłą herbatę, obejrzeć kadry z trylogii filmowych „Władca Pierścieni” i „Hobbit” oraz posłuchać muzyki filmowej, wypożyczyć książki Tolkiena: „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz trzy części „Władcy Pierścieni”.

          Przez cały miesiąc na przerwach dzieci mogły oglądać na dużym ekranie w bibliotece znanych aktorów, czytających ciekawe książeczki.

          Ten ważny dla bibliotek miesiąc zakończymy wystawką książek o zdrowym żywieniu, w czasie akcji „Trzymaj formę z dynią”, która odbędzie się 31 października.

          Dzięki naszym staraniom zostanie zakupiona kolorowa drukarka ze skanerem i ksero.

           Serdecznie dziękujemy Rodzicom, członkom Koła Moli Książkowych, pani Teresie Rybskiej i wszystkim, którzy nas wspomogli.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018


Z JAKIMI NOWOŚCIAMI W NOWY ROK?

 

Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wsoli ma się czym pochwalić na progu nowego roku.

 

Dzięki wcześniej przygotowanym i złożonym wnioskom do priorytetowego ministerialnego „Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa” szkoła otrzymała 15.000 zł  na zakup nowości wydawniczych, dzięki czemu można było doposażyć bibliotekę w 769 nowych egzemplarzy. Nowości zostały szybko wprowadzone do księgi inwentarzowej biblioteki szkoły podstawowej, obłożone  w folię  i zagościły w specjalnie przygotowanych przez bibliotekarki kącikach nowości. Od tego momentu kąciki są wręcz oblegane przez czytelników młodszych i starszych, którzy mogą z estetycznych koszów wybierać książki ich interesujące.

 

Program wymaga realizacji projektów czytelniczych związanych z księgozbiorem biblioteki - po jednym na każdą klasę w szkole. W naszym przypadku jest to 21 klas, a więc 21 projektów. Niektóre z nich zostały już zrealizowane, np. Dzień  Pluszowego Misia w kl. III b (p. A. Motyka), „Czytam sobie” w kl. I a, „Już czytam” w kl. I b, „Czytam z Basią” w I c, „W magicznym świecie  wierszy Jana Brzechwy” kl. II b (zrealizowane przez p. W. Nastulę), konkurs czytelniczy w ramach stypendiady polonistycznej w kl. III a (p. B. Lipiec) i z książki „Szatan z siódmej klasy” – kl. VI a (p. M. Kalinowska), olimpiada mitologiczna „Olimpus” – kl. VII a (p. M. Kalinowska), przedstawienie teatralne kl. IV a „Dary wróżek” i spektakl kl. IV b „Powrót taty” (p. M. Borowiec). Wiele jest w tracie przygotowań lub realizacji, jak np. konkurs czytelniczy  z „Jeżycjady” M. Musierowicz lub projekt „ Kobieta w literaturze, piosence i kabarecie”.

 

         Dzięki dwóm bardzo ważnym wydarzeniom, jakie miały miejsce w bibliotece jesienią, a mianowicie „Kiermaszu Używanej Książki” i kawiarence „U Muminków” można było zakupić do biblioteki dywan, doniczki na kwiaty i pojemniki na książki .W tym miejscu należą się szczególne podziękowania rodzicom kl. VII a, którzy sponsorowali i wraz ze swoimi pociechami piekli naleśniki do kawiarenki, a także pani Teresie Rybskiej. Mamy również wreszcie na stałe zainstalowany projektor i dzięki anonimowemu darczyńcy używany laptop. Możemy teraz na każdej przerwie promować nowości poprzez prezentacje na dużym ekranie.

 

         Pierwszy semestr był dla nauczycielek bibliotekarek bardzo pracowity, ponieważ  oprócz powyżej wymienionych projektów i wydarzeń  musiały one przepisać księgozbiór biblioteki gimnazjum do biblioteki szkoły podstawowej. W związku z tym przed świętami  biblioteka była przez tydzień zamknięta. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zapraszamy do nas w godzinach pracy biblioteki. Grafik jest wywieszony na tablicy bibliotecznej.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Jak co roku w naszej bibliotece dużo się działo. Od 2 października trwał Wielki Kiermasz Książki, w czasie którego uczniowie młodsi i starsi, nauczyciele i inni pracownicy szkoły mogli zakupić w bibliotece książkę za złotówkę. Oczywiście trafiały się też droższe egzemplarze, ale zarówno te, jak i  poprzednie cieszyły się wśród klientów dużym powodzeniem. Książki pochodziły od darczyńców: pań bibliotekarek i ich rodzin, innych nauczycieli, a nawet uczniów. Celem kiermaszu było „podzielenie się” książką i zgromadzenie funduszy na potrzeby biblioteczne.

 

Od 16 do 17 października funkcjonowała w czytelni kawiarenka „U Muminków”. Miała ona przyczynić się do promocji serii książek o Muminkach, które w tym czasie były wyłożone na wystawce w bibliotece oraz książki Małgorzaty Musierowicz „Całuski pani Darling”. Ta ostatnia zawiera szereg przepisów kulinarnych, nawiązujących swoją nazwą lub jakimś szczegółem do literatury klasycznej. Kawiarenka oferowała naleśniki Mamusi Muminka z konfiturą lub dżemem, a dla wyjątkowych łasuchów z kremem czekoladowym. Przez dwa dni przewinęły się przez nią tłumy. Klientów obsługiwali członkowie koła bibliotecznego, którzy wcześniej przygotowali pyszne naleśniczki przy pomocy rodziców. Swoje trzy grosze dodały panie bibliotekarki: Wioletta Nastula i Mirosława Kalinowska oraz pani Teresa Rybska, wspierająca bibliotekę nie pierwszy już raz.

 

Jeśli do tych atrakcji dodamy piosenkę tytułową z wersji filmowej  przygód Muminków, której można było posłuchać z zamontowanych dopiero co głośników oraz obejrzeć teledysk z również ostatnio zainstalowanego u sufitu projektora, mamy obraz całkiem udanej imprezy bibliotecznej w tym szczególnym dla nas miesiącu.

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

 

23.03.2017r. obchodziliśmy w bibliotece Dzień Czytania Tolkiena, połączony z comiesięczną „Gawędą o książce”(„Booktalkingiem”).

 

Na pierwszej godzinie lekcyjnej przyjęłyśmy klasę VI a i VI b. Uczniowie tych klas mogli wysłuchać fragmentu „Hobbita” i obejrzeć prezentację stworzoną na podstawie kadrów z adaptacji filmowej i rysunków do różnych wydań tej powieści.

 

Druga i piąta godzina należała do klas młodszych. Zaproszenie

 

na spotkanie przyjęły klasy III a, III b, III c. Dzieci słuchały książeczki „Pan Błysk” i oglądały przeniesione na duży ekran zabawne rysunki do tekstu, wykonane przez samego Tolkiena. Wzbudziły one radość słuchaczy.

 

         Na trzeciej lekcji zawitała do biblioteki kl. II a gimnazjum. Ci uczniowie sami czytali sobie fragmenty „Władcy pierścieni”, z niewielką pomocą nauczycieli. Mroczne zdjęcia żołnierzy Mordoru i walk z nimi prowadzonych, potęgowały wrażenia z lektury.

 

         Lekcja czwarta była przeznaczona dla klasy V a, IV a i IV b.

 

Z wielkim entuzjazmem przyjęto na niej śmieszną baśń „Rudy Dżil i jego pies”, a rysunki pojawiające się na ekranie tylko ten entuzjazm wzmagały. Ponieważ zabrakło czasu na dokończenie czytania, uczniowie zażyczyli sobie jego kontynuacji na lekcjach j. polskiego.

 

         Jak zwykle podczas comiesięcznych „Gawęd o książce” nie zabrakło kartek z nazwiskami autorów i tytułami książek, do których czytania zachęcałyśmy dzieci i młodzież, wklejanych przez nich do zeszytu.

 

         Dzień Czytania Tolkiena jest obchodzony równolegle z Dniem Gofra.

 

Nie mogło wobec tego zabraknąć symbolicznego poczęstunku – maleńkiego gofra z bitą śmietaną i zielonymi winogronami. Było smacznie i miło!

 

         Dziękujemy wszystkim nauczycielkom, które zechciały gościć ze swoimi uczniami w bibliotece szkolnej.

 

 

BOOKTALKING, CZYLI "GAWĘDA O KSIĄŻCE" 

Od początku roku biblioteka szkolna realizuje cykl gawęd o książce, zachęcając uczniów do czytelnictwa. 

          W lutym Koło Moli Książkowych i kółko teatralne przygotowało krótką inscenizację, dotyczącą historii książki w ogóle i promującą czytelnictwo. W scence jaskiniowcom nie podobają się nasze pracownie - proponują narysowanie na ścianie byka, dwuosobowy chór przedstawia dzieje książki, skryba mówi o przepisywaniu książek, a Mikołaj Rej chwali wynalazek druku i przypomina , iż „Polacy nie gęsi i swój język mają”. Czytajmy więc, bo, jak twierdzą aktorzy, „choć mamy dziś nawet e-booki do słuchania, nic nie zastąpi radości czytania. 

         Do zobaczenia za miesiąc!

 

DZIEŃ PIZZY

 

Kolejnym świętem w bibliotece, według kalendarza nietypowych uroczystości, był Dzień Pizzy, który obchodziliśmy 9 lutego. Jak zwykle, miał on głównie na celu promowanie czytelnictwa.

 

         Tym razem polecałyśmy książki włoskich pisarzy, np.: Carlo Collodi „Pinokio”, Pierdomienico Baccalario „Ulisses Moore” – cała seria i inne.

 

Oprócz książek do wypożyczenia uczniowie mogli obejrzeć fotografie najładniejszych włoskich miejsc i ciekawych zabytków na wystawce albumów.

 

Chociaż pizza ma swoje korzenie w Grecji , to jednak słoneczna Italia podniosła ją do rangi jednej z najsmaczniejszych potraw na świecie i powstało tyle jej gatunków, że trudno zliczyć. Niektóre z nich prezentowałyśmy dzieciom na tablicy. Uczniowie mogli też zabrać sobie przepisy na te, które ich najbardziej zainteresowały.

 

Nie zabrakło również degustacji.

 

W tym dniu wypożyczyłyśmy wiele książek. Przyjemnej lektury!

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY W BIBLIOTECE 

 

15 grudnia w bibliotece znowu było gwarno i ciasno, a to za sprawą herbatki, którą nasi czytelnicy mogli degustować w czterech gatunkach: białą z zieloną, zieloną, czerwoną i czarną. Niektórym dane też było skosztować rarytasu ofiarowanego przez pana Dyrektora o nazwie „Białe święta”.

 

Impreza cieszyła się dużym powodzeniem. Obsługiwały ją dziewczęta z Klubu „Molików”: Ola Gierasińska, Karolina Bączkowska, Kinga Wójcik, Julka Gryz . Przy stanowiskach do wypożyczeń wspomagała nas Zuzia Nowak z „Klubu Moli Książkowych”.

 

Oprócz smakowania herbaty można było w czytelni obejrzeć wystawę na temat jej historii, uprawy, składników, wartości leczniczych, sposobów parzenia itp. Cała ceremonia parzenia tego napoju w Chinach i Japonii pokazana była na dużym ekranie w pomieszczeniu bibliotecznym. Dzieci oglądały prezentację popijając herbatkę.

 

Na stolikach wyłożone również były zeszyty z serii „ Atlas. Świat w zasięgu ręki”, z których uczniowie mogli się dużo dowiedzieć o egzotycznych zakątkach Indii, Chin i Japonii, a więc krajów mających bogatą kulturę i tradycję uprawy, przyrządzania i spożywania herbaty.

 

 

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Ten wyjątkowy dzień przypada co prawda na 5 listopada, ale w naszej szkole obchodziliśmy go o dzień wcześniej, bo wypadał w tym roku w sobotę. Z propozycją przebieranek za konkretne postaci z bajek, baśni, legend wyszły panie bibliotekarki. Zaprosiły do współpracy wychowawców, których zadaniem było zachęcić uczniów do przygotowania sobie strojów. Wszyscy spisali się znakomicie, bo w każdej klasie byli przebrani uczniowie. Nawet małe przedszkolaczki  i klasy 0 oraz gimnazjalne włączyły się do zabawy. Trzy klasy: V a, VI a PSP i II a PG dostały stroje z zasobów koła teatralnego i te były przebrane w komplecie. Oprócz strojów każda postać posiadała plakietkę z jej imieniem oraz tytułem bajki z jakiej pochodzi.

 

Szkoła w czasie przerw tętniła muzyką z bajek filmowych (przygotowaną przez p. Teresę Rybską i udostępnianą przez p. Jerzego Falińskiego), a kolorowe korowody przyjaciół Kubusia Puchatka, Śnieżek, Kopciuszków, królów i królewiczów, Królowych Śniegu, różnych czarowników, potworów itp. tańczyły na korytarzach szkolnych. Prowadziły je p. Katarzyna Sadowska i p. Marzena Okruta - Dupla, a filmował p. Andrzej Molenda. Ten ostatni odwiedzał uczniów również w ich pracowniach, podobnie jak fotograf, w którego rolę wcieliła się p. Wioletta Nastula.

 

Wyjątkowe zainteresowanie wzbudziła p. woźna Elżbieta, która zdecydowała się włożyć zaproponowane przez p. Mirosławę Kalinowską ubranie z napisem Pani Zamieć. Cudownie później w nim wyglądała ze swoim nieodłącznym atrybutem – szczotką. Brawa za odwagę! Zresztą nie tylko dla niej. Szefowa sekretariatu przywdziała strój królewski, a inna p. woźna – Barbara - strój Baby Jagi.

 

W bibliotece dzieci mogły oglądać wystawkę baśni i bajek, wypożyczyć sobie wybraną książeczkę, a także do przygotowanego wcześniej pudełka wrzucić karteczkę z tytułem swojej ulubionej baśni. Na dużym ekranie można też było obejrzeć fragmenty bajek.

 


DZIEŃ KUNDELKA

 

We wtorek (25. X) obchodziliśmy Dzień Kundelka. W bibliotece szkolnej były promowane książki z psim bohaterem, które dzieci mogły tego dnia wypożyczyć. Na wystawce znalazły się takie tytuły jak: Lessie , wróć, Psie smutki, Pan Kuleczka, Bella i Sebastian , Zew Krwi, Czterej pancerni i pies i wiele innych. W czytelni i pomieszczeniu bibliotecznym wisiały zabawne plakaty przedstawiające nie tylko kundelki, ale i psy rasowe. Niektórzy uczniowie przynosili również karmę dla zwierząt ze schroniska w Urbanowie, w ramach akcji prowadzonej przez szkolny wolontariat.

 

ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

"KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK..." pod takim hasłem obchodzony będzie tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń. Z tej okazji nasza biblioteka zaprasza czytelników do wspólnego świętowania:

  •   3-7 X – Tydzień Zakazanych Książek – można wypożyczyć emocjonującą literaturę z wystawy „Strasznych Książek”
  •   10-14 X – „Nie oceniaj książki po okładce” – w tym tygodniu biblioteka proponuje „książki niespodzianki”
  •   17-21 X – „Książka na B – jak biblioteka”
  •   24-28 X – zakończenie świętowania w bibliotece przy herbatce i cieście w „Book Cafe”.

 

24.10.16r. biblioteka szkolna zmieniła się nie do poznania. W czytelni i w pomieszczeniu bibliotecznym znalazły się przykryte obrusami stoliki z zastawą i nastrojowymi świecami. Tego dnia każdy uczeń i pracownik szkoły mógł tam wypić herbatę, a w przypadku dorosłych kawę, jak również zjeść pyszne ciacho. Zaimprowizowana kafejka cieszyła się dużym powodzeniem, co można zobaczyć na fotografiach.

Zebrane fundusze zasiliły konto Rady Rodziców i będą wsparciem w planowanych inwestycjach bibliotecznych.

Za cały „bałagan” odpowiedzialne były panie: Wioletta Nastula i Mirosława Kalinowska. W rolę kelnerek wcieliły się dziewczęta z Klubu „Molików” (kl.VIa): Karolina Bączkowska, Ola Gierasińska, Julka Gryz, Gosia Guzińska, Róża Krzesińska, Karolina Płowiec, Wiktoria Stus, Kinga Wójcik.

Wszyscy pytają, czy „Book Cafe” w bibliotece jeszcze zaistnieje. Odpowiadamy, że tak, w następnym roku, również w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych.

DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA

 Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni powitano w bibliotece imprezą, w czasie której promowano książkę "Jesień liścia Jasia". Jak głosi podtytuł to "książka dla małych i dużych", ponieważ zawiera treści uniwersalne, w sposób niezwykle łagodny wprowadza w tematykę przemijania i umierania. W czasie przerw dzieci mogły ją poczytać indywidualnie, było też głośne czytanie.

         Na wielkim ekranie uczniowie mogli oglądać jesienne krajobrazy, teledyski, a z głośników mogli posłuchać piosenek o jesieni. Niektórzy tańczyli, inni przyklejali do namalowanego drzewa liście, na których wypisywali złote myśli o czytaniu, książkach, bibliotece. Nie zabrakło też symbolicznego poczęstunku.

 

         Dziękujemy p. J. Falińskiemu, który zapowiedział imprezę przez radiowęzeł i ubogacał przerwy międzylekcyjne nostalgicznymi utworami Cz. Niemena, Z. Laskowika i innych artystów, p.Teresie Rybskiej za przygotowanie utworów muzycznych i członkom Klubu Moli Książkowych – Kacprowi Klockowi, Sandrze Warzyńskiej i Zuzannie Nowak za rozkręcanie imprezy.

 

NARODOWE CZYTANIE - 5.09.2016 R.

Odpowiadając na list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nasza szkoła włączyła się w Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Na początku każdej z sześciu poniedziałkowych lekcji przez radiowęzeł szkolny można było usłyszeć sienkiewiczowską prozę w interpretacji naszych pedagogów. Kolejno uczniom czytali: Anna Skrzynecka, Mirosława Kalinowska, Agnieszka Tomalska, Beata Krzesicka, Małgorzata Borowiec, Lidia Perendyk. Fragmenty lektury poprzedzone zostały krótkimi motywami muzycznymi pochodzącymi z adaptacji filmowej tej książki.ROK SZKOLNY 2015/2016

 

Wielki Kiermasz Używanej Książki

 

       Od 9 do 31 października trwał w bibliotece kiermasz używanej książki. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zdobycie środków na potrzebne pomoce dydaktyczne dla biblioteki. Uczniowie kupowali książki za przysłowiową złotówkę, a niektórzy z nich odwiedzali  bibliotekę codziennie, by zobaczyć, czy nie pojawiły się egzemplarze z nowymi tytułami.

 

        Sprzedaż prowadzili członkowie koła bibliotecznego – Klubu Moli Książkowych. Do szczególnie zaangażowanych należeli: Sandra Warzyńska, Andżelika Woś, Kacper Klocek, Karol Nowocień. Poświęcali oni wszystkie swoje przerwy, by promować książki
z kiermaszu.

 

        Na początku listopada, po zlikwidowaniu stoiska z książkami okazało się, że pozyskano środki w wysokości 504 zł 50 gr. Zostały one wpłacone na konto Rady Rodziców i będą  wykorzystane
w wyżej wymienionych celach.

 

        Oczywiście kiermasz nie mógłby być przeprowadzony, gdyby nie ofiarność osób, które swoje książki oddały:

 

p. dyr. Pawła Stępnikowskiego, p. dyr. Lidii Perendyk, Renaty Bińkowskiej,
Anny Skrzyneckiej, Małgorzaty Borowiec, Anny Borkowskiej-Szymaniak, Andżeliki Lipiec i Mirosławy Kalinowskiej. 

 

        Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

 skan_336.jpg [448x252]      skan_343.jpg [448x252]

 

Ekran multimedialny w bibliotece!

            Dzięki uzyskanym funduszom z kiermaszu używanej ksiązki i finansom z budżetu został zakupiony i zamontowany  przy suficie biblioteki duży ekran, który będzie wykorzystywany przy większości imprez bibliotecznych. Dziękujemy.

 

 dscn2256.jpg [448x336]

 

W bieżącym roku szkolnym świętujemy nietypowe rocznice i wykorzystujemy je do promowania książek i czytelnictwa.

 

21 XI - Dzień Życzliwości i Pozdrowień     Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej

 

06 XII - Dzień Anioła

 

18 I - Dzień Kubusia Puchatka

 

09 II - Dzień Pizzy

 

01 - III Dzień Piegów

 

12 - IV Dzień Czekolady

 

04 - V Dzień Gwiezdnych Wojen

 

03 - VI Dzień Dobrej Oceny

Ogłaszamy Wieki Konkurs Czytelniczy !

 

Regulamin Wielkiego Konkursu Czytelniczego

organizowanego przez bibliotekę ZSP we Wsoli

1. Konkurs  jest przeznaczony dla uczniów klas 3-6 PSP i I-III  PG. Jego cel to rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

2.W każdym miesiącu ( od listopada do maja) zgłoszony uczeń czyta jedną
z zaproponowanych na dany miesiąc książek.

3.Po jej przeczytaniu, w dowolnym terminie danego miesiąca (najlepiej na długiej przerwie) przychodzi do biblioteki i rozwiązuje test dotyczący przeczytanej książki.

4.W pierwszym tygodniu kolejnego miesiąca sprawdza swoje wyniki na tablicy informacyjnej przy bibliotece i wypożycza  nową książkę według harmonogramu.

5. Na początku czerwca sumujemy wyniki każdego ucznia i ogłaszamy zwycięzców.

6.Oprócz czystej przyjemności płynącej z czytania możesz zdobyć atrakcyjne książkowe nagrody, punkty za udział w konkursie i dobrą  cząstkową ocenę z j. polskiego. Ocena ta będzie uzależniona od liczby zebranych punktów.

6. Zapisy do konkursu i szczegółowe informacje uzyskasz w bibliotece. Zapraszamy!

Bibliotekarki: T. Rybska i M. Kalinowska

Harmonogram konkursowy dla PSP

 

Lp.

Miesiąc

Proponowane tytuły

1.

Listopad

C.S. Lewis – „Lew, czarownica i stara       

                      szafa”

C.S. Lewis – „Książę Kaspian”

C.S. Lewis – „Podróż „Wędrowca do świtu”

C.S. Lewis – „Srebrne krzesło”

C.S. Lewis – „Siostrzeniec czarodzieja”

2.

Grudzień

Sempe i Gościnny – „Mikołajek”

Sempe i Gościnny – „Mikołajek i inne      

                                   chłopaki”

Sempe i Gościnny – „Rekreacje Mikołajka”

Sempe i Gościnny – „Wakacje Mikołajka”

Sempe i Gościnny – „Mikołajek ma kłopoty”

3.

Styczeń

Joanna Olech -           „Dynastia Miziołków”

Zbigniew Nienacki –  „Pan Samochodzik    

                                     i templariusze”

4.

Luty

Dorota Terakowska –   „Babci Brygidy

                                      szalona podróż po Krakowie”

Dorota Terakowska –  „Władca Lewawu”

Beata Ostrowicka –     „Eliksir przygód”

Beata Ostrowicka –     „Tajemnica szkatułki”

Hanna Ożogowska –  „Dziewczyna

                                     i chłopak czyli heca     

                                     na czternaście fajerek”

5.

Marzec

J. K. Rowling –   „Harry Potter i Komnata                     

                             Tajemnic”

J. K. Rowling –   „Harry Potter i Kamień

                              Filozoficzny”

Janusz Korczak – „Kajtuś czarodziej”

6.

Kwiecień

Rafał Kosik -          „Feliks, Net i Nika oraz

                                Orbitalny Spisek”

Rafał Kosik -           „Feliks, Net i Nika oraz

                                 Orbitalny Spisek 2. Mała    

                                  Armia”

Rafał Kosik -            „Feliks, Net i Nika oraz Gang

                                   Niewidzialnych Ludzi”

Edmund Niziurski –  „Księga urwisów”

Zbigniew Nienacki – „Księga strachów”

7.

Maj

Kornel Makuszyński – „Panna z mokrą

                                       głową”

Maria Kruger –             „Godzina pąsowej róży”

Robert Louis Stevenson – „Wyspa skarbów”

Adam Bahdaj –                  „Wakacje z duchami”

 

Harmonogram konkursowy dla PG

 

Lp.

Miesiąc

Proponowane tytuły

1.

Listopad

Ewa Nowak -   „Krzywe 10”

Ewa Nowak-    „Diupa”

Ewa Nowak -   „Lawenda w chodakach”

Ewa Nowak -   „Wszystko, tylko nie mięta”

2.

Grudzień

Małgorzata Musierowicz - „Kalamburka”

M. Musierowicz -              „Nutria i Nerwus”   

Małgorzata Musierowicz - „Język Trolli”

Małgorzata Musierowicz - „Noelka”

Małgorzata Musierowicz - „Kłamczucha”

3.

Styczeń

Grażyna Bąkiewicz -   „O melba”

Grażyna Bąkiewicz –  „Stan  podgorączkowy”

Grażyna Bąkiewicz -   „Będę u Klary”

4.

Luty

Andrzej Sapkowski -   „Ostatnie życzenie”

Andrzej Sapkowski -   „Czas pogardy”

Andrzej Sapkowski -   „Miecz przeznaczenia”

Andrzej Sapkowski -   „Król elfów”

5.

Marzec

Krystyna Siesicka -   „Obok mnie”

Krystyna Siesicka -   „Czas Abrahama”

Krystyna Siesicka -   „Ludzie jak wiatr”

Krystyna Siesicka -   „Jezioro osobliwości”

6.

Kwiecień

Christiane F. -      „My, dzieci z dworca ZOO”

Barbara Rosiek -  „Pamiętnik narkomanki”

Barbara Rosiek -  „Byłam schizofreniczką”

Marta Fox -          „Iza Anoreczka”

Jan Frey -             „Pokręcony świat”

7.

Maj

Carlos Ruiz Zafón - „Książę mgły”

Carlos Ruiz Zafón - „Światła września”

Carlos Ruiz Zafón -  „Marina”

Carlos Ruiz Zafón -  „Cień wiatru”

Carlos Ruiz Zafón -  „Więzień nieba”

Carlos Ruiz Zafón -  „Gra Anioła”


Przyjęcie w poczet  czytelników naszej biblioteki wszystkich pierwszaków

            20. 11. 15r. uczniowie z klas pierwszych przeżyli niezwykłą uroczystość - pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Przybyli odświętnie ubrani, aby obejrzeć przedstawienie przygotowane przez kl. IV a (pod kierunkiem p. M. Kalinowskiej), zachęcające do czytania książek i ich poszanowania. Upersonifikowana Bajka zapraszała wszystkie dzieci do uczestniczenia w przygodach Plastusia, czytania wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, poznania nowych kolegów: Jacka, Wacka i Pankracka, spotkania z takimi bohaterami książeczek, jak Franklin, Cudaczek - Wyśmiewaczek czy Martynka.

 

            Po przedstawieniu najmłodsi uczniowie mogli wybrać sobie książeczkę do wypożyczenia. Wielkim powodzeniem cieszyły się nowości  zakupione dzięki skorzystaniu
z funduszy ministerialnego projektu „Książki naszych marzeń”.

 

            Pani bibliotekarka T. Rybska zaznajomiła pierwszaków z procedurą wypożyczeń
i zwrotów, wręczyła im też pamiątkowe zakładki do książek Zaprosiła nowych czytelników do częstego odwiedzania biblioteki.

 

             Dziękujemy za spotkanie małym czytelnikom, ich wychowawcom i zaproszonym gościom.

 

 skan_677.jpg [300x169]          skan_661.jpg [448x252]

 

 

Dzień Anioła

Oj, działo się, działo!

            7 grudnia w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Anioła, w myśl przyjętych wcześniej planów  promowania książek i czytelnictwa przy okazji świętowania nietypowych rocznic.

            Biblioteczne anioły przygotowywały się do tej imprezy już od dawna: koło biblioteczne ustalało podział zadań, panie bibliotekarki (T. Rybska
i M. Kalinowska) piekły półfrancuskie ciasteczka i wraz z aniołkami pomocniczymi (A. Skrzynecką, J. Guzińską  i E. Woźniak- Krawczyk) przygotowywały prezentację zatytułowaną Magda Anioł oraz inni artyści  o aniołach, wystawę figurek aniołków, książek o aniołach lub z aniołami w tle, wierszy.

            W poniedziałek biblioteka zaroiła się od niebieskich aniołów, a odwiedzające ją klasy mogły zrobić sobie z nimi zdjęcie. Dzieci wypożyczały sobie książki, częstowały się anielskimi ciasteczkami, przyglądały się zgromadzonej kolekcji, poznawały piosenki
o aniołach, oglądały prezentację.

Było gwarno i radośnie, tak jak powinno być w Adwencie - czasie oczekiwania na przyjście Dzieciątka.

 dscn2233.jpg [336x448]           dscn2267.jpg [448x336]

 

 

 Wyniki konkursu czytelniczego z listopada

Wielki Konkurs Czytelniczy

Publiczna Szkoła Podstawowa

Lp.

Nazwisko i imię

Klasa

Ilość punktów

19.

Guzińska Maja

III A

9

20.

Kozłowska Nikola

III A

4

14.

Wieteska Urszula

III B

7

16.

Simlat Arkadiusz

III B

3

18.

Kowalczyk Oliwia

III B

6

21.

Krzosek Julia

III B

4

22.

Nowakowski Grzegorz

III B

8

3.

Kiepiela Kacper

IV A

4

2.

Kozieł Katarzyna

IV A

3

9.

Tatar Monika

IV A

4

10

Bączkowska Karolina

V A

8

12.

Siurnik Robert

V A

6

4.

Guzińska Małgorzata

V A

9

5.

Pysiak Damian

V A

10

6.

Kucharczyk Jakub

V A

6

7.

Gryz Julia

V A

7

11.

Gierasińska Aleksandra

V A

6

15.

Krzesińska Różą

V A

9

16.

Płowiec Karolina

V A

7

1.

Rylska Karolina

VI A

0

8.

Jakubiak Karolina

VI B

4

13.

Rybicka Emilia

VI B

4

17.

Gryz Maciej

VI B

5

 

 

Wielki Konkurs Czytelniczy

 

Publiczne Gimnazjum

 

Lp.

Nazwisko i imię

Klasa

Ilość punktów

1.

Wędzonka Paulina

I A

7

2.

Koleja Amelia

I A

2

3.

Nowak Zuzanna

I A

5

8.

Serafin Roksana

I B

0

9.

Dupla Oliwier

I B

0

10

Fluder Jakub

I B

1

12.

Durak Wiktoria

I B

8

13.

Walczak Aleksandra

I B

9

14.

Rogala Julia

I B

9

16.

Pysiak Wiktoria

II A

9

4.

Maciejewski Bartłomiej

III A

9

5.

Młynarski Bartłomiej

III A

8

6.

Karaś Katarzyna

III A

9

7.

Kiepiela Martyna

III A

8

11.

Derleta Aleksandra

III A

2

15.

Wieteska Jakub

III A

7

 

Dzień Kubusia Puchatka w bibliotece szkolnej

 

18 stycznia, w dniu urodzin A. A. Milne`a nasi najmłodsi uczniowie obchodzili w bibliotece Dzień Kubusia Puchatka. Rozpoczął się on krótką informacją  na temat pisarza, by następnie przerodzić się w prezentację

 

 i promocję książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”.

 

Dalej dzieci mogły się spotkać oko w oko z bohaterami tych książek.

 

W ich rolę wcielili się członkowie Klubu Moli Książkowych i kółka teatralnego. Wystąpili oni w  barwnych strojach uszytych przez panie bibliotekarki – Teresę Rybską i Mirosławę Kalinowską. Było dużo śmiechu, szczególnie wtedy, gdy na scenę wskoczył rozbrykany Tygrys i powalił Kubusia Puchatka.

 

         Widzowie mogli wcielić się w rolę Krzysia, przyjaciela wszystkich postaci, bawiąc się w kółeczku do muzyki z disnejowskich produkcji

 

o bajkowym bohaterze, a później obejrzeć jeden z filmów.

 

Finałem imprezy było układanie puzzli tematycznie związanych

 

z obchodzonym dniem i oglądanie wystawki książeczek o Kubusiu  Puchatku

 

oraz skosztowanie „małego Conieco” – kromeczki bułki paryskiej

 

z miodkiem.

 

         Poszczególne klasy (od 0do III i przedszkolaki) odwiedzały bibliotekę  przez pięć godzin. Inni uczniowie mogli do nas zawitać  na przerwach. W tym dniu wypożyczono wiele książek, a najwięcej „Kubusia Puchatka”  A. A. Milne`a .

 

Nie wierzycie? Zobaczcie sami.

skan_551.jpg [300x169]  skan_545.jpg [300x169]


 skan_550.jpg [300x169] skan_559.jpg [640x360]
 

Dzień Gwiezdnych Wojen

 

         5 maja (z jednodniowym opóźnieniem spowodowanym organizacją pracy szkoły) obchodziliśmy w bibliotece Dzień Gwiezdnych Wojen. Tego dnia czytelnicy mogli się zapoznać z ofertą biblioteki dotyczącą dostępnej literatury science fiction, wypożyczyć komiksy "Star Wars".

Na przerwach uczniowie oglądali fragmenty filmu „Gwiezdne Wojny” oraz plakaty z tego filmu.

         Jak zawsze przy tego rodzaju imprezach biblioteka była tłumnie odwiedzana, a panie bibliotekarki zadowolone z liczby wypożyczonych książek. 


20160505_104056.jpg [300x169]

Tytuły tablic bibliotecznych:

 

To warto przeczytać – propozycje dla PSP i PG ( cyklicznie)

 

Aktualności biblioteczne

 

Nasi królowie w karykaturze – plakaty z Biblioteki w Szkole

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Kiermasz Używanej Książki

 

Czytamy „Akwarium”

 

Czytamy „Gościa Niedzielnego”

 

Czytamy Victora Gimnazjalistę „ i „Victora Juniora” ( cyklicznie)

 

Świętowanie nietypowych rocznic- harmonogram i poszczególne rocznice.

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

Dzień AniołaROK  SZKOLNY 2014/2015

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

      Dnia 18 grudnia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej we Wsoli miała miejsce niezwykła uroczystość - pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej.

Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie pt. „Urodziny u Kopciuszka”. W rolę Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Jasia i Małgosi wcielili się uczniowie klasy IIIa: Ewa Kuraś, Sebastian Młynarski, Monika Tatar i Weronika Starzyńska. Nowi czytelnicy dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić czytając je. Poznali zasady obowiązujące przy wypożyczaniu książek do domu.

Złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i traktować z wielką powagą obowiązki czytelnika. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej mieli szansę podpisać się pod tekstem przyrzeczenia na pamiątkowym dyplomie, który, gdy już zawiśnie na tablicy klasowej, będzie im przypominał o tym wyjątkowym wydarzeniu.

 Nowi czytelnicy otrzymali na karteczkach „prośby książki” i regulamin biblioteki (do wklejenia w zeszycie) oraz piękne zakładki. Zwiedzili również bibliotekę szkolną i czytelnię, zapoznali się z jej księgozbiorem, a przede wszystkim wypożyczyli swoje pierwsze książki.

        W czasie wizyty klasy Ia miłym gościem był pan dyrektor Paweł Stępniowski, który upewnił się w rozmowie z dziećmi, że wypożyczone egzemplarze na pewno będą przeczytane.

         Impreza została przygotowana przez p. Wiolettę Nastulę we współpracy z p. Urszulą Górnik, wychowawczynią kl. IIIa.

 

"NIE BĄDŹ PEWNY, ŻE CZAS MASZ..."

25.11.2014R.

     Tę bardzo ważną myśl z wiersza Jana Twardowskiego przypomnieli członkowie koła polonistyczno - teatralnego w listopadowy dzień.

     Wszyscy uczniowie klas IV-VI PSP i I-III PG mogli obejrzeć wzruszającą prezentację przygotowaną przez p. Wiolettę Nastulę, przypominającą niezapomniane przeboje takich artystów jak Czesław Niemen, Edyta Geppert, Tadeusz Woźniak, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski z zespołem  „Perfect”, zespół „Dżem”. Piosenki nawiązywały do tematyki przemijania, pobudzały do refleksji nad sobą i swoim życiem, sugerowały wartości, które warto ocalić od zapomnienia. Najwięcej wzruszeń, jak się później okazało, dostarczyły niezwykłe sceny z teatru cieni, które ukazywały całe życie człowieka, począwszy od narodzin do śmierci, w sposób wyciskający łzy z oczu. Piosenka „Dziwny jest ten świat” stanowiła tło dla poruszających zdjęć katastrof, wojen, powodzi, wszelkiego ludzkiego cierpienia, ale też pięknych odruchów serca. Nie brakło w prezentacji tych, którzy odeszli w 2014 roku, a byli znanymi i lubianymi ludźmi.

     Poprzez dźwięki dobrej muzyki nostalgicznie i ciepło przewijały się strofy równie znakomitych liryków L. Staffa, K. I. Gałczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego i innych poetów. Można było usłyszeć fragmenty „Tryptyku  Rzymskiego”, „Misterium Paschalne” Jana Pawła II, a także oratorium „Tu es Petrus”. Recytatorzy: Kacper Klocek, Sandra Warzyńska , Wiktoria Marszałek, Zuzanna Nowak, Karol Nowocień, Amelia Koleja, Alicja Róg i Anita Uzar – uczniowie klasy VIa przygotowani przez p. Mirosławę Kalinowską , opiekunkę koła polonistyczno - teatralnego, deklamując wśród płonących świec, stworzyli niepowtarzalny nastrój, któremu ulegali nie tylko nauczyciele, ale też bardzo hałaśliwi na co dzień uczniowie. Przytoczono też wiele ciekawych aforyzmów, dotyczących starzenia się, biegu życia i nieuchronności śmierci.

     Podsumowaniem tego refleksyjnego dnia stała się wieczornica z udziałem rodziców w kameralnej scenerii i przy słodkim poczęstunku. Częstowały dziewczęta ze szkolnego koła PCK, oferując również ciepłe napoje i zachęcając do degustacji zdrowych, owsianych ciasteczek z bananami oraz szarlotki pieczonej według tradycyjnych przepisów, bez niepotrzebnej chemii. W spotkaniu uczestniczyła p. dyr. Lidia Perendyk, która na zakończenie powiedziała przez łzy: „Brak słów, by skomentować to, co się tu dzisiaj wydarzyło…”. Komentarzem stały się wobec tego gratulacje wdzięcznych za przygotowanie imprezy rodziców, ich zaduma i niezwykłe wzruszenie.

A wszystko to działo się w bibliotece szkolnej.

 

 

TA NOC PRZEJDZIE DO HISTORII

 

 Zwykle w porze wieczorowej i nocnej budynek ZSP we Wsoli spowija mrok, rozjaśniony jedynie lampą przy drzwiach wejściowych.  Z 24 na 25 października szkoła rozbrzmiewała gwarem wesołych rozmów, śmiechów i pisków, a to za sprawą kl. VI a, która gościła tej nocy w podwojach biblioteki z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Imprezę nazwaną „Niesamowitą Nocą w Bibliotece” przygotowały panie bibliotekarki: Wioletta Nastula i Mirosława Kalinowska. Jej celem była m. in. integracja grupy w nietypowej sytuacji, zachęcenie do czytelnictwa poprzez poznanie fragmentów lektury „Szatan z VII klasy” i porównanie ich z adaptacją filmową, dobra zabawa uczniów podczas gier grupowych.

    Impreza rozpoczęła się o godz. 19 przybyciem zaproszonych dzieci, rodziców, opiekunek i pani dyrektor Lidii Parendyk. Uczniowie i goście zostawili swoje bagaże w sali obok biblioteki. Po powitaniu wszystkich przez organizatorki rozpoczęły się wspólne zabawy. Oj, działo się, działo… Trzeba było ratować się z tonącej tratwy, podobnie jak bohater „Szatana...” z tonącej łodzi, rozszyfrowywać wiadomość, żeby odnaleźć kolejne zadania do zabawy w podchody i odszukać smakowity skarb, łączyć bardzo odlegle znaczenia słów w grze „Łańcuch skojarzeniowy”, poznawać koleżanki i kolegów po dłoniach, rozwiązywać trudne krzyżówki, szukać w słownikach potrzebnych haseł i w wybranych działach bibliotecznych wskazówek, a wszystko to przeplatać czytaniem fragmentów lektury lub salwami śmiechu przy realizacji kolejnych zadań. Jednak najwięcej emocji dostarczył spacer po szkole w ciemnościach. Nie dość, że ciemności były egipskie, to jeszcze pojawiające się różnego rodzaju utrudnienia w formie poleceń wydawanych przez prowadzącą p. Kalinowską, np. „idziesz pod górę, wieje silny wiatr”, „przedzierasz się przez krzaki”, „jesteś kelnerem na statku, niesiesz tacę” itp., powodowały już nie tylko salwy, ale lawiny śmiechu. W pewnym momencie grupie wędrującej w ciemności ukazała się zjawa z płonącymi czerwonym ogniem oczyma i trupią czaszką, wydająca nieziemskie dźwięki. To aluzja do omawianej niedawno przez klasę lektury „Wakacje z duchami”. Pisków było moc, ale była też wspólna fotka z marą, w którą wcieliła się p. Nastula.

    Oczywiście nie zabrakło też tego, co potrzebne ciału, a więc smakowitej kolacji – pizza z Da Grasso, soczyste  jabłuszka, jeszcze ciepła szarlotka, mandarynki i słodycze, złożyły się na prawdziwą ucztę. Ważnym punktem programu była wieczorna toaleta z wykorzystaniem sześciu pryszniców szkolnych i zorganizowanie sobie przestrzeni do spania, a więc rozkładanie karimat, śpiworów, wspólne przekomarzanie się, kto, gdzie i dlaczego. Gdy wreszcie wszyscy mieli już swoje miejsce, obejrzeliśmy film „Szatan z VII klasy” w reżyserii Kazimierza Tarnasa.

    Organizatorki łudziły się, że będzie to ostatni punkt wieczornego programu, a przy muzyce dzieci zasną snem spokojnym, ale oczywiście były w błędzie. Wzruszającym okazało się bowiem wspólne śpiewanie oazowych piosenek, a wyczerpującym rozrabianie osobników stanowiących zawartość śpiworów. Najbardziej oporni bowiem prowadzili długie młodych Polaków rozmowy i usnęli o czwartej nad ranem. Już po siódmej rano, te same nocne marki zrobiły pobudkę. Jedynie tatusiowie, nasi ochroniarze, chrapali już podczas filmu. Po krótkiej porannej toalecie i sprzątaniu udaliśmy się do domów na zasłużony odpoczynek.

Dziękujemy Pani Dyrektor i Rodzicom za obecność i pomoc, Wam Uczniowie za wspólne spędzenie czasu i wspaniałą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików.

To była niezapomniana noc.

                                                                                                                                                                                                                          Mirosława Kalinowska i Wioletta Nastula

 

 

NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA 

 

 5 września, w przeddzień wielkiej akcji Narodowego Czytania, na pierwszej lekcji (przez radiowęzeł szkolny), został odczytany list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który zachęcał do wspólnego  przeżywania zapierających dech w piersiach przygód sienkiewiczowskich bohaterów.  

          Każda kolejna lekcja zaczynała się piękną muzyką  z adaptacji filmowych „Trylogii”, następnie lektor odczytywał jej fragment, również zakończony muzycznym akcentem. Przez pięć godzin lekcyjnych w rolę lektorów wcielali się kolejno nauczyciele  naszej szkoły: p. Jerzy Faliński, p. Anna Skrzynecka, p. dyr. Beata Krzesicka, p. dyr. Lidia Parendyk, p. Mirosława Kalinowska. Lektorzy bardzo wczuwali się w swoją rolę, mieliśmy więc okazję  wysłuchać iście aktorskich interpretacji tekstów. Z rozmów przeprowadzanych w pokoju nauczycielskim wynika, że uczniowie, szczególnie starsi, słuchali z wielką uwagą. Być może akcja  zaowocuje większym wypożyczaniem dzieł Sienkiewicza z biblioteki szkolnej.

       Na pamiątkę Narodowego Czytania „Trylogii” H. Sienkiewicza uczniowie otrzymali do zeszytu pamiątkową odbitkę pieczęci, specjalnie przygotowanej na ten dzień.

Akcję w naszej szkole przygotowały bibliotekarki: Wioletta Nastula i Mirosława Kalinowska przy współpracy z J. Falińskim.

       W następnym roku też czytamy!

 

 

ROK  SZKOLNY 2013/2014

"BARBARZYŃCA, W KTÓRYM PRZEMÓWIŁ BÓG"

   Zakończenie obchodów Roku Tuwima w ZSP we Wsoli przybrało postać uroczystej lekcji bibliotecznej, w trakcie której uczniowie mogli obejrzeć prezentację dotyczącą życia i twórczości znakomitego poety oraz popisy aktorskie Bartka Maciejewskiego z kl. IA gimnazjum, wcielającego się w rolę pisarza wspominającego swoje młodzieńcze lata. Na 16 stycznia biblioteka szkolna zupełnie zmieniła swój wystrój, tak, by w wyjątkowej scenerii można było dostąpić szczególnych wzruszeń.

Wzruszeń i emocji dostarczył przede wszystkim repertuar trafnie dobrany do slajdów prezentacji, zgromadzeni goście usłyszeli bowiem mistrzowskie wykonania aranżacji muzycznych do tekstów Juliana Tuwima: „ Łódź” – Rambo Jet, „Prośba” – Buldog, „Wspomnienie”- Czesław Niemen, „Przy okrągłym stole” czyli popularny „Tomaszów”- czarna dama polskiej piosenki Ewa Demarczyk, Katarzyna Groniec, Maria Sadowska, Kinga Preis, „Chrystusie”( Jeszcze się kiedyś rozsmucę)-Krzysztof Bigaj, „Zmęczony burz szaleństwem”- Stan Borys. Można też było zobaczyć znakomitą interpretację „Lokomotywy” trzech aktorów: Wojciecha Pszoniaka, Daniela Olbrychskiego i Piotra Fronczewskiego, która najbardziej podobała się najmłodszym uczniom.

Perypetie szkolne poety, jego pasje i początki twórczości poetyckiej przedstawione bardzo sugestywnie przez Bartka wywoływały uśmiech na twarzach widzów, a gra młodego aktora spotkała się z wielkim uznaniem dyrektora szkoły, p. Pawła Stępnikowskiego, który sceniczne próby ucznia obserwował pierwszy raz. Gratulacje otrzymała również komentatorka, Katarzyna Karaś z kl. IA gimnazjum i obydwie panie bibliotekarki, które imprezę przygotowały : Wioletta Nastula i niżej podpisana

Mirosława Kalinowska

 

"NAJMŁODSI CZYTELNICY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE"

 

    15 listopada w szkolnej bibliotece pojawili się uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Chociaż wcześniej, jako przedszkolaki, byli częstymi gośćmi na zajęciach czytelniczych, to ta wizyta była wyjątkowa. Tego dnia pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi czytelnikami. Poznali regulamin korzystania z biblioteki i uroczyście przyrzekli, że będą „obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą”. Okazało się, że najmłodsi czytelnicy mogą pochwalić się dużą wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli wybrać i wypożyczyć książkę do samodzielnego czytania lub z rodzicami. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy i zakładki do książek.  

 

 

 

"SPOTKANIE Z PISARZEM ZENONEM GIERAŁĄ" 

    Siedemnasty października okazał się być dniem szczególnym dla biblioteki ZSP we Wsoli. Spotkali się w niej uczniowie klas czwartych i piątych z poczytnym pisarzem baśni i legend ziemi radomskiej, panem Zenonem Gierałą. Termin spotkania nieprzypadkowy. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych skłania bibliotekarzy do zapraszania pisarzy, którzy z jakichś względów są ważni dla dzieci i młodzieży. Tradycje regionu odkrywane przez pana Gierałę, legendy z naszych stron jego autorstwa, mrożące krew w żyłach opowieści stały się poważnym argumentem przemawiającym za zaproszeniem właśnie tego człowieka.

     Spotkanie rozpoczęło się powitaniem pisarza i wszystkich zebranych oraz wręczeniem nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych w konkursie czytelniczym „Baśnie i legendy ziemi radomskiej Zenona Gierały”. I miejsce zdobyła Zuzanna Nowak z kl. Va, a drugą nagrodę otrzymała Maja Wojciechowska z kl. IVb. Wyróżnione zostały: Alicja Róg, Sandra Warzyńska, Anita Uzar i Amelia Sołtykiewicz z kl. Va.

 

     Następnie nasz gość przedstawiał swoje książki, starając się zaciekawić nimi potencjalnych czytelników. Sprawdzał też, czy mamy konkretny egzemplarz w swoich zasobach oglądając wystawkę przygotowaną przez panie bibliotekarki a umieszczoną w wyjątkowej scenerii zupełnie odmienionej tego dnia biblioteki. Pisarz chętnie żartował z dziećmi, organizował im błyskawiczne konkursy z nagrodami przez siebie przygotowanymi, a nawet wróżył, zaznaczając oczywiście, że to tylko taka zabawa, a chrześcijanie nie powinni wierzyć w żadne wróżby. Autor legend w swoim wystąpieniu wykorzystał diaskop, prezentując piękne ilustracje ze swoich dzieł.

 

      Na koniec ciekawego spotkania p. Gierała rozdawał dzieciom autografy, które kreślił na specjalnie przygotowanych przez bibliotekarki pamiątkowych karteczkach. Dla szkoły i biblioteki autor podarował niezwykle starannie przygotowane podziękowanie za zaproszenie z ważną maksymą Jima Trelease`a: „Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość - to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji.”

 

     Wszyscy byli usatysfakcjonowani, a nauczyciele wraz z dyrekcją i pisarzem zaraz po zakończonej imprezie rozmawiali o możliwościach przygotowania następnej, dla kolejnej grupy czytelników.                   

 

 

 

"WIELKI  KIERMASZ  UŻYWANEJ  KSIĄŻKI"

 W dniach 2-3 października 2013 r. w ZSP we Wsoli odbył sie "Wielki Kiermasz Używanej Książki". Kiermasz był obsługiwany przez uczennice należące do kół bibliotecznych PSP I PG: Katarzynę Karaś, Martynę Kiepielę, Jessicę Rybską, Patrycję Dryję, Kingę Plewińską, Wiktorię Stachowiak, Martynę Tomalską i koordynowany przez nauczycielki bibliotekarki. Książki sprzedawano za symboliczną złotówkę.

Kiermasz miał na celu umożliwienie uczniom nabycia taniej książki, a jednocześnie zgromadzenie funduszy na pomoce do biblioteki. Akcja zbierania książek na kiermasz obejmowała wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a więc integrowała społeczność szkolną w dążeniu do wspólnego celu. Zgromadzone ze sprzedaży środki w kwocie 143 zł zostały wpłacone na konto Rady Rodziców, działąjącej przy ZSP we Wsoli, a następnie zostaną pobrane na zakup potrzebnych pomocy do biblioteki.

 


 

ROK  SZKOLNY 2012/2013

 

"NIE MA DZIECI - SĄ LUDZIE"

Zakończyliśmy obchody ROKU JANUSZA KORCZAKA w naszej szkole.
17 XII uczniowie PSP, a 19 XII uczniowie PG uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych poświęconych temu wielkiemu pedagogowi. Młodzież obejrzała prezentację, w której wykorzystano fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych, piosenki o Korczaku, a także wywiady ze znanymi ludźmi o nim opowiadającymi. Treści lekcji korelowały z tematami o holokauście, które uczniowie gimnazjum mają w programie. Wszyscy w skupieniu oglądali prezentację i mocno ją przeżyli. Świadczyło o tym chociażby rozejście się w ciszy do klas.

 

PASOWANIE  UCZNIÓW  KLAS  PIERWSZYCH  NA  CZYTELNIKÓW

Grono czytelników korzystających ze zbiorów szkolnej biblioteki powiększyło się o uczniów klas pierwszych.

W dniu 10 października klasy IA i IB szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami p. U. Górnik i p. K. Wieteską odwiedziły bibliotekę. Pierwszoklasiści poznali zasady obowiązujące w wypożyczalni oraz czytelni i uroczyście przyrzekli ich przestrzegać.

Obie klasy wykazały sie znakomitą znajomością baśni, bajek i wierszy dla dzieci, biorąc udział w quizie. Rywalizacja między klasami zakończyła się remisem. Wszyscy obecni otrzymali symboliczne legitymacje czytelnika, zakładki i słodkie nagrody.

Mamy nadzieję, że razem z wizytą najmłodsi czytelnicy wkroczą w świat książkowych przyjaciół i kolorowych przygód, a zamiłowanie do czytania pozostanie na całe życie.

 


 

ROK  SZKOLNY  2011/2012

 

ZACZAROWANY BAJEK  ŚWIAT  -  PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

 

20 grudnia 2011 r. szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami. Tego dnia pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Spotkali również Królową Książkę, która przekazała nowym czytelnikom swoje prośby. Dzieci pięknie zaprezentowały swoją wiedzę na temat baśni i bajek, odpowiadając na pytania Calineczki i Czerwonego Kapturka. Uczennice z "Klubu Miłośników Książki - Moliki" przygotowały dla swoich młodszych kolegów krótką inscenizację. Na pamiątkę uroczystego spotkania w bibliotece uczniowie otrzymali książeczki z prośbami książki i zakładki. Mam nadzieję, że będą bardzo aktywnymi czytelnikami, poznającymi każdego dnia zaczarowany świat bajek.

 

WIELKI SPEŁNIONY LOS

 

W związku z obchodami roku poświęconego Czesławowi Miłoszowi w dniach 26-27 października bibliotekarki p. Mirosława Kalinowska i p. Wioletta Nastula z pomocą uczennic z Klubu Książkowych Moli (Monika Klocek, Martyna Krzosek, Magdalena Traczewska, Ewelina Wrona, Aleksandra Wziątek) zorganizowały wystawę prezentującą twórczość i życie noblisty. Uczniom klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum biografię poety, ilustrowaną wystawą zdjęć, przedstawiły uczennice z klasy IIIA PG. Odwiedzający wystawę poznali również twórczość Miłosza w prezentacji multimedialnej "Daj pewność, że trudziłem się na Twoją chwałę...". Usłyszeli poezję sławnego Polaka śpiewaną przez artystów, a także recytację w wykonaniu samego autora. Towarzyszyły jej pięknie skomponowane w całość obrazy, zdjęcia poety w różnych etapach życia, które przyciągały uwagę widzów.

Organizatorki projektu mają nadzieję, że "słowo raz obudzone przez nietrwałe usta" zapadnie w serca słuchaczy i zachęci do wertowania dzieł poety.

 

 ROK  SZKOLNY  2010/2011

 

X  OGÓLNOPOLSKI  TYDZIEŃ  CZYTANIA  DZIECIOM

Szkolna biblioteka uczestniczyła w obchodach X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, którego inicjatorem jest Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku trwał od 29 maja do 5 czerwca.

2 czerwca gościliśmy panią Bożenę Starzyńską - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku, która w interesujący sposób opowiedziała historię biblioteki w Jedlińsku, przedstawiła jej zbiory i zachęcała uczniów do korzytsania z nich, szczególnie w czasie wakacji.

Wychowawczynie klas: VA i VB, polecały swoim uczniom ulubione książki z dzieciństwa, które ich wzruszały i rozśmieszały. Zainteresowani uczniowie mogli obejrzeć wystawę polecanych książek i wypożyczyć je do domu.

3 czerwca bibliotekę odwiedziły  dzieci z oddziałów "0" wraz z wychowawczyniami. Obejrzały przedstawienie "Urodziny Kopciuszka" w wykonaniu uczennic z "Klubu Miłośników Książki - Moliki". Posłuchały również opowiadań z serii książek Wojciecha Widłaka pt. "Pan Kuleczka", które odczytały im, goszczące tego dnia w bibliotece, Calineczka i Królewna Śnieżka.

Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe kolorowanki, a dla rodziców listy od pani prezes Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

 

Zdjęcia można obejrzeć w galerii pt. X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

DZIEŃ Z FRYDERYKIEM

1 grudnia 2010 r. miały miejsce uroczyste obchody zamykające rok poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już w październiku, ogłoszeniem konkursów dotyczących życia i twórczości kompozytora. Podczas Dnia z Fryderykiem uczniowie klas III-VI PSP i I-III PG mogli zaprezentować zdobytą wiedzę i umiejętności rozpoznawania dzieł Chopina. Część konkursową poprzedził montaż poetycko-muzyczny, w którym brali udział uczniowie szkoły podstawowej Katarzyna Karaś i Jakub Wieteska oraz gimnazjum: Monika Klocek, Martyna Krzosek, Magdalena Traczewska, Patrycja Walczak, Aleksandra Wziątek, Ewelina Wrona. Gościnnie wystąpiła uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu Weronika Brendel, która na wiolonczeli wykonała utwór Fryderyka Chopina Życzenie.

Uczniowie klas 0-II życie i twórczość wybitnego polskiego kompozytora poznawali poprzez zabawę z animatorami, którzy odwiedzili ich tego dnia w klasach.

                           sdc14497.jpg [160x105]            sdc14615.jpg [160x120]     

                          WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII pt. DZIEŃ Z FRYDERYKIEM    Embarassed

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna, włączyła się w obchody tego dnia, ogłaszając Misiowy Konkurs dla uczniów klas 0-III.

Wszystkie misie przyniesione przez uczniów trafiły na wystawę. Trzem spośród zgromadzonych pluszaków zostały nadane tytuły: Maksymalnego  Misia – dla największego, Najoryginalniejszego Misia – dla wyróżniającego się szczególnymi cechami oraz Najczęściej Przytulanego Misia – dla noszącego najbardziej widoczne oznaki.

Czytelnia zamieniła się w Krainę Misiolandii. Oprócz wystawy misiów przyniesionych przez uczniów można było obejrzeć książeczki z Misiowej Biblioteczki, przeczytać wiersze z Misiowej Szuflady, poznać sławne misie – Kubusia Puchatka, Misia Paddington, Misia Uszatka, Misia Jogi, Misia Colargola, Misia Baloo oraz Gumisie. Odwiedzający Misiolandię poznali również historię powstania pluszowego misia, zwiedzili wystawę poświęconą niedźwiedziom oraz skosztowali „małego Conieco” - przysmaku Kubusia Puchatka.

                          

                              img_13651.jpg [160x120]  img_13621.jpg [160x120] 

                                   img_13631.jpg [120x160]            img_13641.jpg [120x160]

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

3 listopada 2010 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas I. W tym dniu czytelnia zamieniła się w „salę teatralną”, w której pierwszoklasiści obejrzeli krótkie przedstawienie pt. Urodziny Kopciuszka. W role Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi wcieliły się uczennice klasy IIIB SP – Kinga Plewińska, Wiktoria Stachowiak, Martyna Tomalska i Oliwia Wędzonka.

Następnie uczniowie złożyli przysięgę: Obiecuję uroczyście zawsze dbać o książki i korzystać z ich mądrości, po czym zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

Na pamiątkę tego wydarzenia każdy z nowych czytelników otrzymał symboliczną legitymację czytelnika oraz słodki poczęstunek. Uczniowie dowiedzieli się również o swoich prawach i obowiązkach wynikających z regulaminu biblioteki. Na zakończenie spotkania każdy mógł wypożyczyć do domu interesującą go książeczkę.

                             img_1353.jpg [160x120]      img_1356.jpg [160x120]

 

WIELKI KIERMASZ UŻYWANEJ KSIĄŻKI

W dniach 11-13 października, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, odbył się Wielki Kiermasz Używanej Książki.

Zakończenie obchodów Roku Janusza Korczaka