SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ. " W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli powołano Inspektora Ochrony Danych: Małgorzata Krajewska kontakt email: inspektor@cbi24.pl"

Dla Uczniów

 

 

PAŻDZIERNIK - MIESIĄCEM CYBERBEZPIECZEŃSTWA.

 

Poznajcie i stosujcie zasady bezpieczeństwa w Internecie:

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem , czyli pseudonimem, internetową ksywką.

 

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu itp.

 

3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo naprawdę trafią.

 

4. Nie odpowiadaj na wulgarne i niepokojące wiadomości.

 

5. Pamiętaj , że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie.

 

6. Internet to skarbnica wiedzy ale pamiętaj , że nie wszystkie informacje , które w nim znajdziesz są prawdziwe.

 

7. Szanuj prawo własności w Sieci.

 

8. Szanuj innych użytkowników Internetu.

 

9. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne.

 

10.Uważaj na e-maile otrzymywane od nieznanych Ci osób.

 

11.Pamiętaj , że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu.

 

12. Nie spędzaj czasu wolnego przy komputerze . Ustal sobie jakiś limit.

 

13. Jeżeli prowadzisz bloga , pamiętaj , że mają również do niej dostęp osoby o złych zamiarach .

 

14. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach , które Cię niepokoją.

 

15.Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie , skonsultuj to z rodzicami.

 

16. Koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze.

 

 

( za stroną : www.dzieckowsieci.pl/dzieci /podstawowe -zasady.html)

 

 

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). Ogólnoeuropejska kampania,  organizowana jest przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej.

 

  Również w naszej szkole przez  cały październik  podnosimy świadomość na temat cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii, przestrzegamy   przed potencjalnymi zagrożeniami i promujemy  odpowiedzialne korzystanie z sieci.

 

W pażdzierniku 2018 roku naszą uwagę kierujemy na:

 

  • CYBERHIGIENĘ, a więc najprostsze działania, które powodują wzrost cyberbezpieczeństwa każdego z nas.

 

 Cyberhigiena to zwykłe, codzienne działania, które podnoszą nasze bezpieczeństwo online. Regularne mycie rąk zabezpiecza nas przed infekcjami, a przeglądy techniczne samochodu przed groźnymi awariami.

 

Tak samo aktualizowanie oprogramowania i zmiana haseł dostępu do kont i profili, powinny stać się naszymi zdrowymi, odpowiedzialnymi nawykami. W ten sposób zwiększamy swoje bezpieczeństwo w sieci.

 

  • EDUKACJA DLA CYBERBEZPIECZEŃSTWA, czyli jak uczyć świadomego korzystania z internetu? Jak kształcić specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii?

 

Wzrost liczby urządzeń i usług teleinformatycznych, używanych we wszystkich dziedzinach życia codziennego, sprawia że wzrasta zapotrzebowanie na ekspertów.

 

Wszyscy używamy smartfonów, laptopów czy telewizorów typu smart, dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z Internetu  i znać zasady bezpiecznego surfowania online.

 

Tak duży wzrost liczby urządzeń i usług teleinformatycznych, sprawia że rośnie również zapotrzebowanie na ekspertów. Zawód, do niedawna znany jako „informatyk”, doczekał się szeregu wąskich specjalizacji. Bardzo wielu ekspertów, którzy ukończyli inne kierunki studiów niż te związane z informatyką, zdążyło się już przekwalifikować, zapisując na specjalistyczne kursy i szkolenia.

 

To jednak ciągle za mało. Ostatnio przeprowadzone badania wskazują, że w branży nowoczesnych technologii w Polsce brakuje nawet 40 tysięcy pracowników. W tej sytuacji edukacja młodzieży na kierunkach teleinformatycznych jest niezbędna dla przyszłego rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Nauka o nowoczesnych technologiach staje się również ważnym elementem na innych kierunkach z zakresu nauk społecznych czy prawa. Warto o tym pamiętać przy wyborze szkoły średniej

 

  • | CYBER SCAMS, czyli jak nie paść ofiarą oszustów w sieci

 

. Scam to rodzaj oszustwa, które polega na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wyłudzenia pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy.

Jak ustrzec się przed tego rodzaju działaniami? Zachowujmy zwykły zdrowy rozsądek i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie róbmy w sieci tego, czego nie zrobilibyśmy w realu. Jeśli otrzymujemy podejrzane linki lub załączniki z nieznanego źródła, zastanówmy się dwa razy zanim je otworzymy

 

  • NOWOCZESNE TECHNOLOGIE takie jak sztuczna inteligencja , czy Internet Rzeczy  oraz związane z nimi wyzwania, a także problematyka tzw. fake news.

 

Fake news to forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe 

Informacje te są pisane i publikowane w celu wprowadzenia w błąd, albo w celu uzyskania finansowych lub politycznych korzyści. Często stosują chwytliwe nagłówki w celu zwrócenia możliwie dużej uwagi 

Łatwe dochody z reklam, wzmożone podziały polityczne i popularność mediów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka, to główne przyczyny wzmożonego oddziaływania fake newsów, obok rzetelnych wiadomości.

 


WARSZTATY DLA UCZNIÓW!

Dopalacze zakamuflowana śmierćto temat warsztatów przeprowadzonych przez panią Justynę Herman pedagoga, terapeutę podczas spotkań profilaktycznych w klasach IV-VI PSP i I-III PG, które odbywały się 21 i 22 kwietnia 2016r.w naszej szkole.

 

Podczas dwugodzinnych warsztatów młodzież aktywnie pracowała nad zagadnieniami dotyczącymi uzależnień,  szkodliwości narkotyków jak i nowych substancji psychoaktywnych popularnych „dopalaczy”. Uczniowie dowiedzieli się jak  niebezpieczny może być skład chemiczny  substancji psychoaktywnych oraz jakie spustoszenie może wywołać w ludzkim organizmie. Prace w grupach uświadomiły uczniom dlaczego młody człowiek sięga po „dopalacze"  ale też dlaczego tego nie robi. Warsztaty te z pewnością  będą miały wpływ na podejmowanie właściwych wyborów przez uczniów naszej szkoły.

 

 

 Miniporadnik dla ucznia.

Nie warto chodzić  na wagary!!! Choć  mogą kusić, tylko powiększają istniejące problemy.

Jeśli myślisz o tym, czy iść na wagary lub już na nie chodzisz, zastanów się, dlaczego. Boisz się złej oceny? Chcesz uciec przed jakimś problemem, może uniknąć spotkania z którymś z nauczycieli lub uczniów? jesteś przemęczony lub przygnębiony, nie masz siły? masz wrażenie, że wszystko Cię przerasta? 

Z każdym z tych problemów najlepiej jest zwrócic się do osób, które mogą Ci pomóc:

- rodzice i opiekunowie

- wychowawca

- szkolny pedagog 

- ulubiony nauczyciel

- rzecznik praw ucznia

- poradnia psychologiczno-pedagogiczna tel 48 363 30 66

- dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 

Jeśli ktoś namawia Cię na wagary:

Po prostu powiedz NIE, możesz dodac powód, nie wdawaj się w dyskusje, jeśli ktoś stara się Cię przekonac. Odejdż szybko i pewnie, możesz też ignorowac prośby lub zmienic temat.

Nie przepraszaj, nie tłumacz się odmawiając - jeśli okażesz niezdecydowanie, osoba, która Cię namawia, tak łatwo nie da Ci spokoju. Staraj się zachowywac stanowczo i asertywnie.

Co pomoże Ci uniknąc wagarów?

Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, której przytrafiają się trudności - podobne doświadczenia ma wiele osób. Jest też wiele osób, które Cię zrozumieją i do których możesz śmiało zwrócic się o pomoc. 

Staraj się jak najlepiej organizowac swój czas. Jeśli będziesz regularnie, na bieżąco odrabiac lekcje i przygotowywac się do zajęc, unikniesz zaległości i poprawisz swoje wyniki.

Myśl o przyszłości. Pamiętaj, że uczysz się nie tylko dla ocen, ale też dla siebie.

W razie trudności w nauce poproś nauczyciela o radę i pomoc, skorzystaj z zajęc wyrównawczych.

Jeśli przeżywasz trudny okres, masz jakiś osobisty problem, żle układa Ci się z kolegami lub koleżankami, rodzicami, sympatią, którymś z nauczycieli, porozmawiaj o tym z kimś dorosłym wymienionym powyżej - oni dysponują wiedzą, dzieki której zdołają Ci pomóc, a często sami przeżyli podobne trudności, kiedy byli w Twoim wieku. Ich dośwaidczenie i wsparcie znacznie ułatwi Ci poradzenie sobie z problemem. 

Pamiętaj - z każdego problemu można znależc wyjście!