SERDECZNIE WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ. " W Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wsoli powołano Inspektora Ochrony Danych: Małgorzata Krajewska kontakt email: inspektor@cbi24.pl"

Dla Rodziców


 

List do dyrektorów, nauczycieli i opiekunów dzieci

 

 

 

http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-do-dyrektorow-nauczycieli-i-opiekunow-dzieci

 

 

 Maj 2017r.
Rodzicu przedszkolaka zobacz koniecznie!

 

 

Film przygotowany w ramach kampanii społecznej "Mama, tata, tablet". Poznaj nowy gatunek - Homo tabletis! Czyta Krystyna Czubówna. Więcej na www.mamatatatablet.pl


 

Film "Zamiast klapsa" www.fdn.pl to propozycja dla rodziców. W przyjazny sposób prezentuje, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami małych dzieci. Rodzice mogą dowiedzieć się, jak nie stracić panowania nad sobą, gdy dziecko zachowuje się niezgodnie z ich oczekiwaniami oraz jak komunikować się z maluchem, by zachęcić go do współpracy.


 

 

 

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.

 

 W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie.         Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

 

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

 

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

 

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi.

 

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

 

00 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

 

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 

 

DOPALACZE!!!

Uwaga na nowe zagrożenie!!

 

Rynek narkotykowy zmienia się, pojawiają się nowe substancje. Od kilku lat obserwujemy na światowym rynku ekspansję nowego typu środków zwanych ,,dopalaczami”. Zaczęto je używać w krajach Europy Zachodniej już wcześniej, gdzie notuje się ich rosnącą popularność. Obecnie dotarły również do Polski i można spodziewać się wzrostu zainteresowania nimi wśród młodzieży. Obecność ,,dopalaczy” w Polsce odnotowano po raz pierwszy w badaniach CBOS przeprowadzonych w grudniu 2008 roku wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do używania dopalaczy przyznało się 2,5% młodzieży.

 

PAMIĘTAJMY

 

My dorośli później zauważamy różnorodne nowości niż dzieci, które mają bardzo rozbudowane potrzeby poznawcze czyli ciekawość, mają też znacznie mniej obaw przed eksperymentami.

 

KONTAKT MŁODZIEŻY Z DOPALACZAMI W POLSCE

 

Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych prowadzonych w szkołach, wskazują, że generalnie od 2003 roku liczba młodzieży mająca kontakt z narkotykami nie wzrasta, a nawet obserwujemy lekką tendencję spadkową. Zmniejszyła się liczba uczniów potwierdzających eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi lub deklarujących zainteresowanie spróbowaniem narkotyków. Spada dostępność substancji psychoaktywnych, w tym na terenie szkoły. Zmniejsza się również liczba propozycji spróbowania narkotyku otrzymywanych przez uczniów. Ta tendencja jednak szybko odwraca się.

 

W opinii uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych rodzice słabo orientują się w tym, co robią i czego doświadczają ich dzieci. Większość uczniów twierdzi, iż rodzice nie mają wiedzy na temat używania alkoholu i narkotyków przez ich dzieci ( badania Ursynowskie 2009r.)

 

 

 

DLACZEGO POJAWIŁY SIĘ DOPALACZE

 

Przemysł narkotykowy przynosi krociowe zyski. Stałe aktualizowanie przepisów prawa, kontrola granic, ściganie producentów i dilerów, monitoring wizyjny i działania profilaktyczne prowadzone wobec dzieci i młodzieży przynoszą efekty.

 

Powoduje to zmniejszenie zysków producentów i handlarzy. Przemysł narkotykowy wprowadza wiec nowe środki, które nie figurują na liście substancji zabronionych. Taką próba ominięcia prawa są właśnie DOPALACZE

 

Reklamowane są m.in. jako ,,smart drugo” (sprytne substancje zwiększające spryt i inteligencję)- usprawniające pamięć, koncentrację uwagi.

 

W zależności od typu produktu, imitują swoje nielegalne odpowiedniki:

 

 • Środki stymulujące (podobnie jak amfetamina)
 • Środki euforyzujące ( jak tabletki ekstazy)
 • Środki relaksujące (jak konopie indyjskie)
 • Środki psychodeliczne halucynogenne (jak LSD).

 

Są wśród nich substancje zarówno pochodzenia syntetycznego i naturalnego (roślinnego). Wiele z nich ma atrakcyjne, zachęcające nazwy np. ,,Szałwia wieszcza”, ,,Zioła marzeń”, ,,Ogon Lwa” itp.

 

INTERNET

 

Strony internetowe poświęcone dopalaczom są przeważnie prowadzone przez użytkowników narkotyków lub służą promocji tych środków. Prezentowane informacje nie są więc wiarygodne. Rzetelne informacje można więc znaleźć na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przygotowanej przez specjalistów

 

Dlaczego niektóre nastolatki sięgają po narkotyki?

 

UCZIECZKA OD PROBLEMÓW

 

Narkotyki mogą się wydawać sposobem na ucieczkę od nieprzyjemnej rzeczywistości i poradzenie sobie z problemami takimi jak np. Wymagania ze strony rodziców, szkoły, rozpad rodziny, trudności w relacjach z rówieśnikami.

 

NUDA

 

Poczucie nudy, brak atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu często skłaniają do sięgania po narkotyki, które stają się w ich przekonaniu najciekawszym sposobem na wypełnienie czasu i poradzenie sobie z uczuciem znudzenia.

 

POSZUKIWANIE POBUDZENIA

 

Niektóre nastolatki wierzą, że używanie narkotyków może dawać przyjemne wrażenia fizyczne i psychiczne, a wprowadzenie się w stan silnego pobudzenia pozwala osiągnąć wspaniałe samopoczucie.

 

POSZUKIWANIE PEWNOŚĆI SIEBIE W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH

 

Typową cechą młodych ludzi jest poczucie niepewności siebie w sytuacjach społecznych i kontaktach towarzyskich. Niektórzy z nich widzą w narkotykach sposób na dodanie sobie odwagi i pewności siebie w relacjach z rówieśnikami.

 

CHĘĆ PRZYSTOSWANIA SIĘ DO GRUPY

 

Branie narkotyków jest niekiedy rodzajem ceny, jaką się płaci za przynależność do grupy. Młodzi ludzie pragną być akceptowani przez rówieśników, chcą być postrzegani przez kolegów jako ,,fajni kumple”.

 

CIEKAWOŚĆ

 

Jednym z motywów eksperymentowania z narkotykami jest ciekawość, jaka jest naturalną cechą okresu dorastania. Nastolatki często sięgają po narkotyki ponieważ są ciekawe efektów jakie one wywołują.

 

Co powstrzymuje młodzież przed sięganiem po narkotyki ?

 

- Dezaprobata dla używania narkotyków wyrażana przez znaczące osoby z bliskiego otoczenia (rodziców, przyjaciół, krewnych lub dorosłych).

 

- Poważne traktowanie swojej przyszłej roli rodzica. Potrzeba bycia pozytywnym wzorcem dla własnych dzieci.

 

 • Brak pieniędzy na zakup narkotyków.
 • Złe doświadczenie z próbowaniem narkotyków ( fatalne samopoczucie,      nieprzyjemne objawy).
 • Przekonanie,  że narkotyki rujnują zdrowie człowieka.
 • Obawa przed uzależnieniem.
 • Obawa przed utratą kontroli nad sobą, nieprzewidywalne zachowania.
 • Orientacja na zrobienie kariery zawodowej. Używanie narkotyków może uniemożliwić zrealizowanie tych aspiracji zawodowych.
 • Posiadanie wielu zainteresowań, aktywne spędzanie czasu wolnego (hobby, wolontariat, koła zainteresowań).

 

Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez trudne etapy. Rodzic powinien posiadać wiedzę i wykorzystywać dostępne mu narzędzia wpływu na dziecko, aby chronić je przed zagrożeniami. Własne doświadczenia i działania podejmowane przez ich rodziców w przyszłości stanowią podpowiedź „Jak chronić dziecko przed używaniem środków psychoaktywnych”?

 

Jakie działania wobec mojego dziecka mogę podjąć w domu ?

 

 • Zaangażowanie  w życie dzieci.
 • Rozmowy z dzieckiem.
 • Budowanie zasad i jasnych granic.
 • Wyraźne  artykułowanie niezgody na używanie narkotyków.
 • Poznanie  przyjaciół dziecka.
 • Współpraca  z dzieckiem na każdym etapie rozwoju.
 • Mobilizowanie i zachęcanie do aktywnego życia.
 • Proponowanie  literatury.
 • Zachęcanie  do oglądania programów młodzieżowych o charakterze profilaktycznym.
 • Wzmacniać  poczucie własnej wartości.
 • Uczyć,  że nie można ufać wszystkim.
 • Mówić  ,,na głos” o problemach dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach.
 • Mobilizować do udziału w różnorodnych kampaniach o charakterze profilaktycznym na terenie miasta i szkoły.
 • Zachęcać  swoje dzieci do nauki zachowań przyjętych za normę z uwzględnieniem  korzystania z zajęć oraz organizacji czasu wolnego.

 

Strony internetowe dla rodziców:

 

www.dopalaczeinfo.pl

 

www.gis.gov.pl

 

www.zyjbezpiecznie.policja.pl

 

www.stacjazdrowia.gov.pl

 

www.narkomania.gov.pl

 

www.kbpn.gov.pl

 

 

 

 

 

Obowiązki rodziców, zanim podejmą decyzję o wyjezdzie za granicę

i pozostawieniu w kraju dziecka.

 • Pozostawienie dziecka bez opieki stanowi dla niego zagrożenie i może spowodowac powiadomienie sądu rodzinnego o tym fakcie przez osoby lub instytucje, które o nim wiedzą, obowiązkiem rodziców wyjeżdzających za granicę jest wcześniejsze zapewnienie dziecku opieki prawnej.

 

 • Scedowanie przez rodziców opieki nad dzieckiem, na czas ich nieobecności np. na babcię, dziadka, wujka czy sąsiadkę, może nastąpi tylko na drodze sądowej.

 

 • Formalności szkolne, które powinni załatwic przed wyjazdem rodzice dziecka, dotyczą powiadomienia dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, o planowanym wyjeżdzie i przewidywanym czasie pobytu za granicą oraz przekazanie informacji o tym, kto będzie prawnym opiekunem dziecka na czas ich nieobecności w kraju.

 

 • Dobrą praktyką jest osobiste przedstawienie tej osoby dyrektorowi szkoły i wychowawcy klasy.

 

 • Rodzic powinien zostawic w szkole kserokopię decyzji sądu o ustanowieniu prawnej opieki nad dzieckiem na czas nieobecności rodziców.